Son dönemlerde Türkiye'de yaşanan konut fiyat artışları dikkat çekiyor! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Son dönemlerde Türkiye’de yaşanan konut fiyat artışları dikkat çekiyor!

Son dönemlerde Türkiye'de yaşanan konut fiyat artışları dikkat çekiyor!

Yaz dönemi başında kamu bankaları tarafından sunulmaya başlanan tarihin en düşük maliyetli konut kredisi kampanyası sonrası Türkiye genelinde konut fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı.

Fiyatların hem markalı konut projelerinde hem de ikinci el konut satışlarında olduğu görülmüştü.

İngiltere merkezli Uluslararası Emlak Danışmanlığı firması Knight Frank tarafından 56 ülke baz alınarak oluşturulan ‘Küresel Ev Fiyatları‘ endeks sonuçlarına göre, Türkiye’de konut fiyatları yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 27 oranında artış gösterdi.

YABANCILARIN İLGİSİ ETKEN OLDU

Euronews’in aktardığı habere göre, raporda Türkiye’nin 2020 yılında gayrimenkul fiyatlarının üst üste üçüncü çeyrekte de en çok artan ülke durumunda olduğu belirtildi. Türkiye’de yüzde 14’lük enflasyon çıkarıldığında reel konut fiyat artışı yüzde 13 seviyesinde görülüyor. Fiyat artışlarına neden olarak güçlü ekonomi ve yabancı yatırımcıların ilgisi gösteriliyor.

TÜM ÜLKELERDE FİYATLAR ARTTI

Türkiye’den sonra listenin ikinci sırasında Yeni Zelanda yer alıyor. Ülkede yüzde 15’lik fiyat artışının olduğu belirtildi. Yeni Zelanda’da koronavirüs önlemleri sonrasında konut talebinin yükseldiği ve satış işlemlerinin yıllık bazda yüzde 41 seviyesinde arttığı belirtildi.

Araştırma kapsamına dahil edilen tüm ülkelerde konut fiyatlarının, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.5 oranında artış yakaladığı kaydedildi.

Raporda konut fiyat artışlarının en düşük seviyelerde görüldüğü ülkeler; İrlanda, İspanya, Hindistan ve Hong Kong olarak belirtildi.