Son yıllarda artan tapu sahteciliğine karşı önemli bir sistem geliştirildi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Son yıllarda artan tapu sahteciliğine karşı önemli bir sistem geliştirildi

Son yıllarda artan tapu sahteciliğine karşı önemli bir sistem geliştirildi

AA’nın aktardığı habere göre, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, yaptığı açıklamada tapuda sahteciliği önlemek amacıyla geliştirilen Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi’nin pilot uygulamasına başlandığını duyurdu.

Söz konusu sistemin İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından koordine edildiğini belirten Adlı, bu sistemin Türkiye’de yeni kullanılmaya başlanan bir sistem olduğunu ifade etti.

Uygulamanın detaylarından bahseden Adlı, vekaletlerin doğrulanması işlemi Türkiye Noterler Birliği üzerinden gerçekleştirdiklerini, Ticaret Bakanlığı üzerinden de ilgili kişinin şirket temsilcisi olup olmadığını doğruladıklarını ifade etti.

PİLOT UYGULAMA ANKARA’DA BAŞLADI

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün bu tip birçok uygulaması olduğunu ve başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini belirten Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, “İçişleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde pilot uygulama başlattık. Ankara’da Yenimahalle Tapu ve Kadastro Müdürlüğümüz ile Çankaya Kadastro Müdürlüğümüzde şu anda pilot uygulama devam ediyor. Yeni kimlik kartlarımızda biyometrik vesikalık fotoğraf, parmak izimiz ve özel bir takım kişisel bilgiler var. Müdürlüğümüze gelen vatandaşlar, yeni kimlik kartlarını POS cihazı şeklindeki Kimlik Doğrulama Sistemine takıyor, parmak izini de alıyoruz ve otomatik olarak nüfustaki veri tabanına giriliyor. İşlem yapmak isteyen vatandaşın bilgileri sistemdeki verilerle karşılaştırılıyor. İşlem yapmak isteyen kişinin doğru kişi olup olmadığı sistemden teyit ediliyor. Doğrulanmış bilgilerin bize gelmesiyle tapuda sahteciliklerin önüne artık daha hızlı geçebileceğiz” ifadelerini kullandı.