S&P, Moody's ve Fitch Ratings'in Türkiye hakkında skandal raporu! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Ekonomi

S&P, Moody’s ve Fitch Ratings’in Türkiye hakkında skandal raporu!

S&P, Moody’s ve Fitch Ratings’in Türkiye hakkında skandal raporu!

S&P ve Moody’s tarafından hazırlanan bir raporda Türkiye’nin faiz politikalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

Moody’s’un bugün tarihli olarak yayımladığı haftalık kredi görünümü raporunda TCMB’de sık olarak gerçekleşen görev değişikliklerinin Türk bankalarının kredi notlarında bir olumsuzluk yaratabileceği belirtildi.

TL’de görülen değer kayıpları ve Türkiye enflasyonunun da giderek yükselmesiyle birlikte yurtiçinde yer alan tasarruf sahiplerinin güvende bir zedelenme yaşayabileceği ve yüksek seviyelere çıkan dolar kurlarının da daha da artacağı bildirilen raporda ‘TL’deki değer kayıplarında yatırım kanalları ile Türkiye’ye yapılan para girişlerinin azalacağı ve hükümet tarafından uygulanan politikalar ile birlikte sermaye kontrollerinde riskinin artabileceği ifade edildi.

S&P Global tarafında hazırlanarak yayınlanan raporda ise Türkiye’deki ödemeler dengesinde yaşanan kırılganlıkların son gelişmelerle daha da artabileceği ve ülkenin mali durumunda şuan için görülen güçlü görünümde düşük rezervlerle birlikte kısa vadeli ödemelerin dengelerinde yaşanan baskılarda kontrol altına alınmasıyla ilgili seçeneklerde sınırlama yaşadığının görüldüğü belirtildi. Türk bankacılık sisteminin kırılgan durumunda olmaya devam ettiği ve kendi senaryolarında ise yetkililerin muhtemelen aşırı oynaklığa karşı koymaya yönelik bazı kısa vadeli tedbirler alması dışında, TL’nin büyük ölçüde piyasada mekanizması içinde dengelenmesine izin verecekleri şeklinde olduğu ifade edildi.

Fitch Ratings’in raporunda ise Merkez Bankası’nda yaşanılan görev değişikliği sonrası faiz indirimiyle ilgili bir para politikasını benimsemesi durumunda Türkiye’nin kredi notuyla ilgili bir düşüş yaşanabileceği tehtidi yer aldı.

S&P, Moody’s ve Fitch Ratings’in Türkiye hakkında skandal raporu!