Tabuttaki Kim? – Kuzey Kore lideri Kim 'mi?, fotoğraf paylaşıldı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Dünya

Tabuttaki Kim? – Kuzey Kore lideri Kim ‘mi?, fotoğraf paylaşıldı!

 Kuzey Kore gazetesi Rodong Sinmum ise tartışmalara son noktayı koydu. İşte tüm detaylar…

Dünya corona virüs salgınıyla mücadele ederken birden bire Kuzey Kore lideri Kim Jong-un birinci gündem maddesi haline geldi. Kuzey Kore lideri hakkında neredeyse bir haftadır çeşitli spekülasyonlar yapılıyordu. Kim’in, önce 12 Nisan’da kalp ameliyatı olurken öldüğü iddia edilmişti. Ardından Japonya basını Kuzey Kore liderinin bitkisel hayatta olduğunu yazmıştı.

Şimdi de Kim Jong-un’un cansız bedenini cam bir tabutun içerisinde gösteren fotoğraf, tüm dünyada infial yarattı. Kuzey Kore lideri hakkında devam eden sayısız söylentinin ortasına düşen bu fotoğraf, viral oldu ve sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı.

Kim’in babasının cenaze töreninden ve 2011 yılına ait olduğu düşünülen ve photoshop ile yapıldığı iddia edilen görüntü, Kim’in başını bir yastık üzerinde olduğu ve kırmızı bir battaniyenin altında olduğunu gösteriyor.

ABD ve Çin, Kuzey Kore liderinin geçirdiği kalp ameliyatını takiben bitkisel hayatta, ağır hasta hatta ölü olduğu iddialarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığını bulmaya çalışıyor.

Dün Kuzey Kore basını, Kim tarafından yazıldığı iddia edilen ve bir tatil beldesi inşaatı üzerine kaleme aldığı söylenen bir mektubu yayınladı ve Güney Afrikadevlet başkanı Cyril Ramaphosa’ya bir mesaj gönderdiğini iddia ederek hayatta olduğunu göstermek için uğraştı.

Ancak Kim’in yeni görüntülerinin yayınlanmamış olması, spekülasyon çılgınlığını körükledi. Yine de Kuzey Kore liderini bir cam tabutun içerisinde gösteren ve internette paylaşılan fotoğrafın sahte olduğuna inanılıyor.

Japon haber ağı JNN’de ekrana gelmiş olan görüntü, Kim’in 2011 yılında kalp krizinden ölen babası Kim Jong-il’in cenazesinden bir kareyle büyük benzerlik gösteriyor.

İki görüntünün de aynı açıdan çekildiği, tören yastığı ve çiçek aranjmanlarının aynı olduğu dikkat çekiyor. Kim’in de şu anki haline fotoğrafta daha genç olduğu, yüzünün ve omuzlarının üst üste bindiğini gösteriyor.

Sosyal medyada paylaşılan birçok iddia, görüntünün Kim’in hafta sonu öldüğünü iddia ettiği Hong Kong medya kanalı HKSTV’de canlı olarak gösterildiğini ileri sürüyor.

Ancak tabuttaki Kim’in benzer bir photoshop‘lanmış bir görüntüsü daha önce Ekim 2017’de Twitter‘da paylaşılmıştı. Kim’in hem babası hem de büyükbabası kalp krizinden ölmüştü.

KUZEY KORE İDDİALARI YALANLAMAYA ÇALIŞIYOR
Rodong Sinmum gazetesinin önceki gün yayınlanan baskısına göre Kim, Wonsan Galma’da yeni bir turistik bölgenin inşası için çalışan işçilere teşekkür etti.

Kuzey Kore devlet medyasının Pazar günü liderin yorumlarını haber yaptığı bildirildi. Güney Koreli haber ajansı Yonhap’a göre Kuzey Kore lideri, kuzey Samjiyon şehrinde evler inşa eden işçilere duyduğu minneti dile getirdi.

Ancak Yonhap, Kuzey Kore haberinin Kim’in yerini açıklamadığını veya herhangi bir görüntüsünü içermediğini de kaydetti.

‘ÖLMEMİŞSE ŞOKE OLURUM’
ABD’nin Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham ise , Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un öldüğüne ilişkin iddialar üzerine, ülkedeki sessizliğe işaret ederek, ‘Ölmemiş veya iş göremez hale gelmemişse buna şoke olurum.’ dedi.

Fox News televizyonuna konuşan Graham, ‘Orası kapalı bir toplum. Doğrudan bir şey duymadım ancak ölmemiş veya iş göremez hale gelmemişse buna şoke olurum. Çünkü, bir ülkeden çok, bir tarikat olan Kuzey Kore gibi kapalı bir ülkede bu tür dedikoduların sonsuza kadar devam etmesine ve soruların cevapsız bırakılmasına izin vermezsiniz.’ ifadelerini kullandı.

Kim’in ölmesi ile Kuzey Korelilerin çektiği sıkıntıların kısmen azalacağını da savunan Graham, ‘Başkan (Donald) Trump, Kuzey Kore ile kazan kazan şeklinde çalışmak istiyor. Dolayısıyla eğer bu adam öldüyse, yerine geçecek kişinin Kuzey Kore’yi herkes için daha iyi bir yer haline getirmek üzere Başkan Trump ile çalışacağını umuyorum.’ diye konuştu.

Kısa bir süre önce kalp ameliyatı geçiren Kim’in öldüğü iddiası geçen hafta dünya gündemine bomba gibi düşmüştü. Ancak bu iddialar teyit edilmemişti. Bitkisel hayatta olduğuna dair iddialar da bulunan Kim, Kuzey Kore’nin kurucusu dedesi Kim Il Sung’ın her yıl 15 Nisan’da düzenlenen doğum günü törenlerine de katılmamıştı.

JAPONYA BASINI: BİTKİSEL HAYATTA
Japonya basını, hakkında hasta olduğu yönünde söylentilerin olduğu Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’ın bitkisel hayatta olduğunu iddia etmişti. İddiaya göre başarısız olan ameliyat sonucunda Kim Jong-un’ın sağlık durumu iyice kötüleşti. Japonya’da yayımlanan haftalık Shukan Gendai adlı dergi, Kuzey Kore’ye gittiği iddia edilen Çinli sağlık ekibinden birinden aldığı bilgiyi aktardı.

Derginin haberine göre nisan ayı başında Kim Jong-un’ın kırsal bir bölgeyi ziyareti sırasında göğsünü tuttuğu ve sol tarafı üzerine düştükten sonra yanındaki doktorlar tarafından en yakın hastaneye götürüldüğü belirtildi. Derginin haberine göre nisan ayı başında Kim Jong-un’ın kırsal bir bölgeyi ziyareti sırasında göğsünü tuttuğu ve sol tarafı üzerine düştükten sonra yanındaki doktorlar tarafından en yakın hastaneye götürüldüğü belirtildi.

Reuters haber ajansı da isimsiz kaynaklarına dayandırdığı haberinde Çin‘in Kuzey Kore’ye Kim Jong-un’ın sağlık durumunun incelenmesi için tıp uzmanlarından oluşan bir ekip gönderdiğini yazdı.

Kuzey Kore devlet radyosu ise, Kim’in çalışmalarına aktif şekilde devam ettiğini duyurdu. Radyodan yayınlanan haberde ‘Yoldaş Kim, yeni şehir Samjiyon’un kurulmasına yardım eden tüm çalışanlara ve işçilere tüm kalbiyle teşekkür etti’ ifadeleri kullanıldı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump ise Kuzey Kore lideri Kim Jong Un hakkında çıkan ‘ölüm döşeğinde’ haberlerin doğru olduğuna inanmadığını söylemişti. Güney Kore hükümeti de 20 Nisan’da yaptığı açıklamada, günlerdir halkın önüne çıkmayan Kim Jong-un’ın hasta olduğuna yönelik bir işaret almadıklarını belirtmişti.

Ancak Shukan Gendai dergisinin aktardığına göre Kuzey Kore liderinin sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine Pekin‘deki Ulusal Kardiyovasküler Hastalıkları Merkezi’nden 50 kişilik bir ekip perşembe günü Kuzey Kore’ye hareket etti.

Ancak söz konusu ekip Pyongyang‘a varmadan Kuzey Koreli doktorlar daha fazla beklememek için ameliyatı gerçekleştirdi. Daisuke Kondo’ya göre normalde basit olan stent takma operasyonu, doktorların aşırı stresli olmaları nedeniyle yolunda gitmedi.

Kim Jong-un 1994’te ölen büyükbabası ve Kuzey Kore’nin kurucusu Kim Il-Sung’un doğum günü kutlamalarına ve her yıl 15 Nisan’da düzenlenen kutlamalara katılmamıştı. Ebedi ve kurucu lider Kim Il-Sung için her yıl geniş çaplı kutlamalar düzenleniyor. Kim’in milli bayram olan bu günde kutlamalara ilk kez katılmaması dikkat çekti.

Kuzey Kore devlet medyası, geçen hafta yapılan bir füze denemesiyle ilgili haberinde de Kim’den hiç söz etmedi. Kuzey Kore medyası, bu tür denemelerde her zaman Kim’in görüntülerini yayımlıyordu.

Dünya Kim’in sağlık durumunun kötü olduğuna ilişkin haberi, Amerikan CNN International’dan öğrenmişti. CNN televizyonuna, göre adı açıklanmayan Amerikalı yetkililer, Kim’le ilgili istihbaratı takip ettiklerini söyledi.

Ülkede, en üst düzey liderlik pozisyonunu almaya adaylar olarak görülenlerin arasında Kim’in kız kardeşi Kim Yo-jong da var.

Öte yandan Reuters, son olarak Kim Jong’un’a ait olduğu düşünülen trenin uydu görüntülerini paylaştı. Reuters haber ajansı, Kuzey Kore üzerine araştırmalar yapan Washington merkezli kurumun elindeki uydu görüntülerini paylaştı. Görüntülerde Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a ait özel bir tren Wonsan’a giderken tespit edildi.

Ancak Kim Jong-un’un Wonsan’da olup olmadığını doğrulayamadı. Raporda, ‘Trenin varlığı Kuzey Koreli liderin nerede olduğunu kanıtlamıyor veya sağlığı hakkında hiçbir şey belirtmiyor, ancak Kim’in ülkenin doğu kıyısında elit bir bölgede kaldığını bildiren raporları desteklemekte’ denildi.

Güney Koreli yetkili: Kim hayatta ve iyi
Güney Kore, ölmüş olabileceği söylentileri çıkan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un ‘hayatta ve sağlının yerinde’ olduğunu bildirdi. Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in üst düzey dış politika danışmanı Moon Chung-in, CNN’e yaptığı açıklamada, ‘Hükümetimizin pozisyonu sabit. Kim Jong-un, hayatta ve iyi. 13 Nisan’dan bu yana Wonsan bölgesinde kalıyor. Şimdiye kadar herhangi bir şüpheli hareket tespit edilmedi.’ ifadesini kullandı.