Tam kapanma döneminde tatil bölgelerinde yoğunluk yaşanıyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Tam kapanma döneminde tatil bölgelerinde yoğunluk yaşanıyor

Bodrum'da dairelerin günlük kiraları 750 TL'yi buldu

Koronavirüs salgını nedeniyle turizm bölgelerine ilgi sürerken 17 günlük kapanma kararının alınmasıyla bu dönemi başta Bodrum olmak üzere tatil bölgelerine geçirmek isteyenlerin fazlalığı dikkat çekti.

Sözcü’de yer alan habere göre, kısıtlamaların olduğu günlerde büyük şehirlerde yer almak istemeyenler yazlıkların, villa ve apartların çoğunlukta olduğu Ege ve Akdeniz bölgelerine akın etti. Bu durum da yazlık bölgelerdeki gayrimenkul fiyatlarını artırdı.

SEZONLUK FİYATLAR 75 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

Bodrum gayrimenkul piyasasının son durumunu aktaran Bodrum Emlak Müşavirleri Derneği Basın Sözcüsü Serkan Zeki Öztuncay, “Bodrum Yarımadası’na özellikle Ankara, İzmir, İstanbul gibi büyük şehirlerimizden kiralık ve satılık gayrimenkul taleplerine karşılık vermekte zorlanıyoruz. Kiralama talepleri daha çok müstakil havuzlu ya da özel plajlı villalara ve 2+1 ve üzeri oda sayılı evlere geliyor. Talep olunca fiyatlar da artıyor. Villaların günlük kira bedelleri 2 bin TL, dairelerin günlük kira bedelleri ise 750 liradan başlıyor. Sezonluk kiralamalarda ise villalarda 150 binden başlıyor, 750 binlere kadar çıkıyor. Dairelerde sezonluk fiyatlar 75 bine ile 350 bin lira arasında değişiyor” ifadelerini kullandı.

Satılık konut piyasasından da bahseden Öztuncay, “Satılık gayrimenkullerde ise gelen talep ile geçen yılın aynı dönemine göre fiyatlarda yüzde 30 ile 50 arasına ulaşan artışlar var. Hareketlenen emlak piyasasında kiralama veya alım yapmak isteyen vatandaşlarımız mutlak suretle Taşınmaz Ticareti Yetki Belgeli emlak ofisleri ile temasa geçerlerse üzücü ve can sıkıcı durumlarla karşılaşmaz, maddi kayıplar yaşamazlar” diye konuştu.

MARMARİS PİYASASINDA SON DURUM NE?

Marmaris gayrimenkul piyasası hakkında konuşan Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Basın sözcüsü Çetin Güner Aksu, “Geçtiğimiz yıl günlüğü 1500 liradan kiralanan 3-1 evlerin fiyatları bu yıl 2 bin 500 liraya çıktı. İlgi sadece kiralık ev veya yazlıklara değil, gayrimenkul satışları da arttı. Marmaris içindeki arsa fiyatları ciddi anlamda katlandı. Bir dönüm arazinin fiyatı 5-6 milyon liraya, geçtiğimiz yıl 2-3 milyon olan müstakil evlerin fiyatları 5-6 milyona çıktı. Köylerde 150 bin liraya alıcı bulamayan vasıfsız tarlalar bile 300-400 bine alıcı buluyor. Pandemi bitse de bu ilgi değişmeyecek. Çünkü insanlar artık betondan kaçıyor. İnsanlar bankalardan paralarını çekip gayrimenkule yatırmak istiyor. Bunun içinde rantın olduğu sahil bölgelerini, turizm kentlerini tercih ediyor” şeklinde konuştu.

Bodrum'da dairelerin günlük kiraları 750 TL'yi buldu