Tapu işlemlerinde dolandırıcıların yeni yöntemlerine karşı vatandaşlar uyarıldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Tapu işlemlerinde dolandırıcıların yeni yöntemlerine karşı vatandaşlar uyarıldı

Tapu işlemlerinde dolandırıcıların yeni yöntemlerine karşı vatandaşlar uyarıldı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Adlı, tapu işlemlerinde dolandırıcılık girişimlerine karşı uyarılarda bulundu. Adlı, tapudaki dolandırıcılıkların genelde kimlik, vekalet, veraset intikal belgesi üzerinde oynanarak yapılmaya çalışıldığını ifade etti.

AA’nın aktardığı habere göre, tapu işlemlerinin son yıllarda internetten yapıldığını hatırlatan Adlı, “Artık birçok kamu kurumuyla biz manuel iş yapmıyoruz. Tamamen sistemleri konuşturarak bilgi teyit ediyoruz, bilgi akışı sağlıyoruz. Böyle olunca biz tapu işlemlerinde nüfus cüzdanı istemiyoruz artık. T.C. kimlik numarası yeterli oluyor. T.C. kimlik numarasına göre MERNİS’le bağlantı kuruyoruz. Kimlik bilgilerini orada teyit ediyoruz. Kişi vekaletle geldiyse bu sefer noterlerle bağlantı kuruyoruz, vekaleti orada teyit ediyoruz. İntikal belgesiyle ilgili olunca UYAP’la bağlantı kuruyoruz, Adalet Bakanlığı ile teyit ediyoruz. Bu alanlar daralınca bu sefer sahteciliğe meyilli art niyetli insanlar bu sefer farklı yöntemlere başvurmaya çalıştılar, dublör kullanıyorlar. Dublörle sahte vekalet tanzim edip onunla gelip işlem yapmaya kalkıyorlar” ifadelerini kullandı.

BU YIL 25 MİLYAR TL DEĞERİNDE SAHTECİLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLDİ

Tapu müdürlüklerinde çalışan personellerin alanında eğitimli kişilerden oluştuğunu ve hizmet içi eğitimler aldığını aktaran Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, “Zafiyetin olduğu noktaları memurlarımız zaman içinde çok iyi öğreniyorlar. Böyle olunca da bu tür art niyetli insanların, bu tür olaylarını ortaya çıkarabiliyorlar. Sadece bu sene 25 milyar lira değerindeki sahteciliğin önüne geçti arkadaşlarımız; çok büyük bir rakam. Ağırlıklı olarak dublör kullanmak suretiyle geliyorlar, kılık değiştiriyorlar, nüfus cüzdanında ona göre dublörün resmini kullanıyorlar” diye konuştu.

VATANDAŞA UYARI

Genelde uzun zamandır el değiştirmeyen gayrimenkuller veya yaşlı insanların gayrimenkulleri üzerinde sahtecilik yapılmaya çalışıldığını belirten Zeki Adlı, “Tavsiyem, her halükarda bizdeki bilgilerini güncellesinler. Çünkü bizdeki bilgiler güncel olursa biz tapuyla ilgili bir işlem olduğu zaman hemen cep telefonlarına mesaj gönderiyoruz. Diyoruz ki ‘şu anda şöyle bir işlem’ var. O telefon numarası bizde yoksa bu haberleşmeyi sağlayamıyoruz. Onun için bu bilgileri güncellerlerse gayrimenkulleriyle ilgili bütün işlemlerden cep telefonlarına gideceği için haberdar olurlar. Dolayısıyla bu tür şeylerin önüne geçerler. Bu güncellemeyi e-Devlet kapısı üzerinden, çok rahat bir şekilde yapabilirler” şeklinde konuştu.

Tapu işlemlerinde dolandırıcıların yeni yöntemlerine karşı vatandaşlar uyarıldı