Temmuz ayında ipotekli konut satışları, yıllık bazda büyük düşüş gösterdi | intHaber.com
EkonomiEmlak

Temmuz ayında ipotekli konut satışları, yıllık bazda büyük düşüş gösterdi

Temmuz ayında ipotekli konut satışları, yıllık bazda büyük düşüş gösterdi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Temmuz 2021 dönemine ait konut satış verileri açıklandı. Buna göre, bu dönemde Türkiye geneli konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 53 oranında düşüş göstererek 107 bin 785 olarak görüldü.

Geçen yılın Temmuz ayında kamu bankaları tarafından sunulan tarihin en düşük maliyetli konut kredisi kampanyasıyla bu dönemde satış rekoru kırılmıştı. Bu yılın Temmuz ayında ise yüksek konut kredisi faizleri görülüyor.

Yüksek konut kredisi faizlerinin de etkisiyle Temmuz 2021 döneminde ipotekli (banka kredisi kullanılarak) konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 84.3 oranında düşüş göstererek 20 bin 553 olarak görüldü. Geçen yılın Temmuz ayında 39 bin 252 adet ipotekli konut satışı olmuştu.

Temmuz 2021 döneminde şehirler arasında ipotekli konut satışının en yüksek olduğu yer İstanbul oldu. Bu dönemde İstanbul’da 4 bin 365 adet ipotekli konut satıldı.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİNDE SON DURUM

Yaz döneminde konut kredileri için beklenen faiz indirimleri olmadı. En uygun kredi faiz oranı yüzde 1.37 seviyesinde görülüyor.

Ziraat Bankası tarafından 120 ay vadeli konut kredileri için yüzde 1.37 faiz oranı uygulanıyor. Diğer kamu bankaları olan VakıfBank’ta da yüzde 1.37 faiz oranı görülürken HalkBank’ta yüzde 1.38 faiz oranından konut kredisi sunuluyor.

Özel bankalar arasında Yapı Kredi Bankası’nın yüzde 1.37 faiz oranından, Akbank’ın yüzde 1.39 faiz oranından, İş Bankası’nın yüzde 1.41 faiz oranından konut kredisi sunduğu görülüyor

Temmuz ayında ipotekli konut satışları, yıllık bazda büyük düşüş gösterdi