TMB'nin genel kurulunda Erdal Eren yeni başkan seçildi. | intHaber.com
İnşaat

TMB’nin genel kurulunda Erdal Eren yeni başkan seçildi.

TMB'nin genel kurulunda Erdal Eren yeni başkan seçildi.

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TBM) 33’üncü Genel Kurulu dün düzenlendi.

Anadolu’yu inşa etmek için yola çıkan vatansever bir grup müteahhit tarafından 69 sene önce kurulan TMB’de başkanlık görevini yürüten Mithat Yenigün, seçimden sonra bu görevi Erdal Eren’e devretti.

Kurul üyelerinin katıldığı seçimden sonra bir konuşma gerçekleştiren TMB Başkanı Erdal Eren, Türk müteahhitlerin gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında zor bir süreçten geçtiğini ifade etti.

2004-2011 yılları arasında aynı görevi üstlendiğini, 10 sene aradan sonra tekrar TMB başkanlığı görevini üstlendiğini anımsatan Eren, “Mevcut yönetimin bıraktığı noktadan daha ileriye gitmek için çalışacağız. Hem üyelerimizin hem inşaat sektörünün hem konut sektörünün hem de genel olarak ülkemizin sorunları için fikirler üretmeye, çözüm önerileri sunmaya çalışacağız. Arkadaşlarımla beraber elimizden geldiğince bir sivil toplum örgütü olmanın sorumluluğunu yerine getirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

KOORDİNASYONLU ÇALIŞMA YÜRÜTÜLECEK

TMB’nin 33’üncü Genel Kurulu’na bakanların da katılım gösterdiğini belirten TMB Başkanı Eren, “Bu, TMB’nin daha önceki yönetimiyle bakanlıklar arasındaki iletişimin iyi olduğunu gösteriyor. Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’ın da ifade ettiği gibi sivil toplum örgütleri ile Ticaret Bakanlığı’nın arasında güzel bir koordinasyon kurulmuş durumda. Sayın Bakanın kurduğu istişare kurulu ve TMB’nin kurucuları arasında olduğu DEİK üzerinden diğer STK’lar ile kurulmuş olan iyi ilişki ve koordinasyonu sürdüreceğiz. TOBB, TİM, TİSK, DEİK gibi STK’lar ile birlikte doğru fikirler üretip, ülkemizin bu zor yıllarında problemlere çareyi birlikte arayacağız” ifadelerini kullandı.

STK’lar ve kamu ile işbirliğinin önemine değinen Erdal, “Türkiye’nin kalkınması için STK’lar ve kamu ile işbirliğini mutlaka devam ettireceğiz ve geliştireceğiz. STK’ların kendi sorumluluklarına sahip çıkarak eleştirecekleri şeyler varsa eleştirebilmelerini ama çözüm önerilerini de ortaya koymaları gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

TMB'nin genel kurulunda Erdal Eren yeni başkan seçildi.