TMB'nin raporunda yılın ilk 9 ayındaki faaliyetlere yer verildi. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
GüncelİnşaatSektörel

TMB’nin raporunda yılın ilk 9 ayındaki faaliyetlere yer verildi.

Türk müteahhitlerin Körfez'deki kaybı 3 milyar doları buldu
Türk müteahhitlerin Körfez'deki kaybı 3 milyar doları buldu

Türk Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından hazırlanan Ekim 2020 İnşaat Sektörü Analizi Raporu’nda, sektörün 2020 yılının ilk 9 aylık dönemindeki faaliyetlerine de yer verildi.

Türk müteahhitlerinin yurt dışı faaliyetlerinde pandemiye rağmen büyük derecede olumsuzlukların yaşanmadığı belirtilirken ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesi’nin 2020 yılı sonuçlarında, Türk müteahhitlerinin listede yine 44 firma ile Çin’in ardından ikinciliği korumayı başardığı belirtildi. Bu dönemde Türk firmaları, 21,6 milyar ABD doları tutarında gelir ile küresel pazardaki yüzde 4,6’lık payını korudu.

KÖRFEZ’DE KAYIP, LİBYA’DA İYİLEŞME

TMB tarafından hazırlanan rapora göre, Ekim 2020 tarihinden itibaren Türkiye’den ithalatı fiilen durdurma kararı alan Suudi Arabistan’da Türk müteahhitlik hizmetlerine dönük olumsuzluklar yaşanıyor. Raporda konuya ilişkin, “Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri açısından önemli bir pazar olan Suudi Arabistan ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri’nde karşılaşılan engellerle sektörün bölgede yılda yaklaşık 3 milyar ABD dolarını aşan kayıp yaşandığı bilinmektedir” ifadelerine yer verildi.

Bu gelişmeye karşın Libya’da Türk müteahhitler adına olumlu bir süreç geride kaldı. Türk inşaat sektörünün yurt dışında ilk pazarı olma özelliği taşıyan Libya’da 2011 yılında başlayan iç karışıklıklar sonucunda ülkede faaliyet gösteren çok sayıda Türk inşaat firmasının karşılaştığı sorunların çözümü konusunda önemli bir aşamaya gelindiği kaydedildi.

Türk müteahhitlerin Körfez’deki kaybı 3 milyar doları buldu

YENİ FIRSATLAR DOĞABİLİR

Sektörün yıl başında belirlediği 20 milyar ABD doları tutarındaki yıllık yeni proje hedefi, koronavirüs salgını nedeniyle gerçeğe dönüşmedi. Raporda, ülkelerin normalleşme süreciyle ortaya çıkan kalkınma hamleleri ve altyapı ihtiyaçları, sektörün oldukça riskli bölgelerde hem de uygun maliyetle ve kaliteli iş yapıyor olmasının avantaj olabileceği değerlendirildi. Bu bağlamda Endonezya, ABD, Kanada ve Güney Amerika ile Sahra altı Afrika ülkelerindeki fırsatların yakından takip edildiği belirtildi.

Denizli Oto Ekspertiz