TOKİ 100 bin sosyal konut kuraları yeniden başlıyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakToki

TOKİ 100 bin sosyal konut kuraları yeniden başlıyor

TOKİ 100 bin sosyal konut kuraları
TOKİ 100 bin sosyal konut kuraları

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 81 ilde hayata geçirilecek ve dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmasını sağlayacak 100 bin sosyal konut projesinde kura çekimleri Şubat ayında başlamıştı. Mart ayında ülkemizde de görülmeye başlanan koronavirüs salgını nedeniyle öncelikle kura töreni seyircisiz yapılmış, daha sonrasında 23 Mart günü kuraların ileri bir tarihe ertelendiği duyurulmuştu.

TOKİ 100 bin sosyal konut kura çekimleri 28 Nisan günü yeniden başlıyor. İlk kura çekimi Manisa projelerinde başlayacak. Öte yandan kura çekimlerinin Temmuz ayında Eskişehir projeleriyle tamamlanması planlanıyor.
Aradan sonra ilk kura çekimlerinin yapılacağı Manisa projelerinde Köprübaşı’nda 75 konut için, Akhisar’da 125 konut için, Salihli’de 150 konut için hak sahipleri belirlenecek. Tüm projelerde kura çekim takvimi TOKİ’nin internet sitesinde yayınlandı.

SEYİRCİ ALINMAYACAK

TOKİ 100 bin sosyal konut projelerine koronavirüs tedbirleri kapsamında katılımcı alınmayacak. Noter huzurunda yapılacak kura çekimleri TOKİ’nin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanacak.

Öte yandan kura çekimlerinde hak sahibi olamayan vatandaşları başvuru ücretleri koronavirüs tedbirleri kapsamında EFT ile iade edilecek. Bu vatandaşlar banka şubelerine gitmeden ATM aracılığıyla başvuru ücretlerini geri alabilecekler.

21 PROJEDE KURALAR TAMAMLANDI

TOKİ 100 bin sosyal konut projesinde kura çekimleri 24 Şubat günü başladı. Ara verilmeden önce yapılan kura çekimlerinde 11 ilde 21 projede hak sahipleri belirlendi ve 24 bin 551 kişi konut sahibi oldu. Türkiye genelindeki 100 bin konut için 1 milyon 211 bin başvuru alınırken projeye en çok başvuru 75 bin 288 ile İstanbul’dan alındı.