TOKİ'nin 1 milyonuncu konutu Sincan Konutları'nda düzenlenen törenle teslim edildi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
GüncelToki

TOKİ’nin 1 milyonuncu konutu Sincan Konutları’nda düzenlenen törenle teslim edildi

TOKİ'nin 1 milyonuncu konutu Sincan Konutları'nda düzenlenen törenle teslim edildi
AA’nın aktardığı habere göre, Ankara Sincan’da düzenlenen ‘TOKİ 1 Milyonuncu Konut Anahtar Teslim Töreni’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarda bulundu.

2003 yılından bu yana dar gelirli vatandaşlara uygun fiyatlarla konut sahibi olma fırsatını sağlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 1 milyonuncu konutunu teslim etti.

Konuşmasında, kentsel dönüşümden tarım köye, sosyal konutlardan deprem dönüşümü ve afet konutlarına kadar pek çok eserin hizmete açıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yatırımları ülkemize kazandıran Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızı, TOKİ’yi, yüklenici firmaları, mühendislerimizi, işçilerimizi ayrı ayrı tebrik ediyorum. Türkiye’nin en büyük konut hamlesinin, 1 milyonuncu konutunun anahtarını teslim etmekten memnuniyet duyuyorum. İnsanoğlu dünyaya geldiğinden beri inanç ve ibadetin yanında güvenlik, gıda, konut gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmıştır. Medeniyetlerin somut göstergeleri olan şehirler, ibadet mekanları ve eğitim kurumlarının başını çektiği abide eserler ile tarihteki yerlerini almışlardır” şeklinde konuştu.

TOKİ'nin 1 milyonuncu konutu Sincan Konutları'nda düzenlenen törenle teslim edildi

200 MİLYAR TL’LİK YATIRIM

Yaklaşık 200 milyar TL yatırımla her kesimden insanı, şehit ve gazi ailelerini, engelli vatandaşları ev sahibi yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu kapsamda son olarak 100 bin sosyal konut kampanyasını başlattık. Yatay mimari esaslı mahalle kültürünü yaşatan bir anlayışla yürüttüğümüz bu kampanyada, şu ana kadar 12 bin sosyal konutun yapımını tamamladık. Halen 76 bin sosyal konutun inşasına devam ediyoruz. Kentsel dönüşüm konut politikalarımızın bir diğer önemli başlığıdır. Geçtiğimiz 9 yılda ülkemizde kentsel dönüşüm projeleriyle 2,5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık” diye konuştu.

Geçen yıl 80 bin konutun kentsel dönüşüm kapsamında dönüştürüldüğü bilgisini paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Halihazırda 300 bin konutun dönüşümü de sürüyor. Kentsel dönüşüm amacıyla 61 ilde yürütülen 122 projede yatırım maliyeti 30 milyar lira olan 258 bin konut için kolları sıvadık. Bunların 10 binini teslim ettik, 63 binin yapımı sürüyor. Diğerleri ise proje aşamasında” ifadelerini kullandı.