TOKİ'nin kentsel dönüşüme desteği sürecek | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakToki

TOKİ’nin kentsel dönüşüme desteği sürecek

TOKİ'nin kentsel dönüşüme desteği sürecek

Bu yıl Türkiye genelinde 100 bin sosyal konut projesi planlayan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 2021 yılında da 100 bin sosyal konut projesi hayata geçirecek.

TOKİ’nin kentsel dönüşüm çalışmalarında da yer alacağı belirtildi.

Hürriyet’te yer alan habere göre, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, idarenin kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Kentsel dönüşüm faaliyetlerinde yerel yönetimlere eleştiride bulunan Bulut, “Yerel yönetimler kendi şehrinde kaç tane yapının riskli yapı olduğunu çok çabuk çıkıp beyan edebiliyor mu? Ya bir kişi de çıksın beyan etsin. Çünkü beyan etmediği için biz o şehre giremiyoruz. Şehre girince kovalanabiliriz o durumda. Yerel yönetimlerin sorumluluğu aslında bu işte daha fazla. Çünkü hastalık neyse onu önce teşhis etmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

Schlüssel

“KARPUZ TARLASINA PROJE YAPMIŞLAR”

TOKİ’ye yönelik, ‘sosyal konut projeleri yerine kentsel dönüşüme yönelsin’ eleştirilerine yanıt veren TOKİ Başkanı Ömer Bulut, “Biz kentsel dönüşüme yönelmekle birlikte sosyal konut uygulamasını da devam ettiriyoruz. Türkiye’de sağlıksız bir şekilde şehirlerde kendileri hiçbir mühendislik kriterinden faydalanmadan kendi imkanlarıyla konutlar yapmışlar, gecekondular yapmışlar. Ya da kooperatifler yaptılar. Kooperatif yoluyla… Mesela Sürsürü Mahallesi. Ben bina yıkıldıktan sonra bodrum katına indim, baktım ki bodrum katlar normal bir kat yüksekliğinin yarısı kadar. ‘Niye bunu böyle yaptınız?’ dedim, ‘Burası karpuz tarlasıydı, daha fazla aşağı gitseniz buradan su çıkar’ dediler. İşte biraz kazdı, su çıktı, hemen betonu döktü, inşaatı çıktı” ifadelerini kullandı.

TOKİ’nin sosyal konut projeleriyle vatandaşlara güvenli yapılar sunulduğundan bahseden Bulut, “Sosyal konutları vatandaşa bırakırsak alt gelir grubundaki insanlar kalkıp kendi kafalarına göre konut yaparsalar yarının Sürsürü’nü bugünden oluşturmuş oluruz.

Nasıl Elazığ’da ‘karpuz tarlası’ dediyseler Bayraklı’ya da ‘Maydanoz ve marul ekilirdi burada’ dediler. Binaların hiçbirinin bodrum katı yok ve kooperatifleşerek yapılmışlar.

TOKİ'nin kentsel dönüşüme desteği sürecek

Biz ne yapıyoruz? Sosyal konutu yapıyoruz, 180 ay, 240 ay vadelendirebiliyoruz” diye konuştu.

Denizli Oto Ekspertiz