Topraktan ev alanlara KDV geri iadesi ve indirimi uygulanacak. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Topraktan ev alanlara KDV geri iadesi ve indirimi uygulanacak.

Topraktan ev alanlara KDV geri ödenecek
Topraktan ev alanlara KDV geri ödenecek

Topraktan aldığınız evi teslim alırken arada KDV oranından doğan farkı ev sahibinin isteme hakkı bulunuyor. 2 sene önce topraktan ev projesine giren vatandaşlar evlerini teslim alırken arada oluşan KDV oran farkını geri isteyebilecek.

Topraktan KDV İadesi ve İndirimi Şartları

2 yıl önceden konut projesinden lüks konut edinmek isteyenler % 18′ lik KDV ile işleme tabi tutulmuşlardı. Şimdi ise fatura kesimlerinde devlete % 8 KDV olarak ödeniyor. Eğer yapılan sözleşmede konut alımı faturanızda fiyata KDV hariç gösterildiyse aradaki % 10′ luk KDV farkını geri alabilirsiniz. Bu şekilde ise 300 bin liralık bir konut projesini teslim almak isteyen vatandaş talep etmesi halinde 30 bin lirasını iade alabilecek.

Vatandaşlar eğer faturalarında KDV farkı oluştuğunu ve aradaki 1 milyonluk evden doğan 180 bin liralık verginin 180 bin lira değilde % 8′ lik KDV oranına tekabül eden 80 bin liranın yansıtıldığını görmeleri halinde aradaki 100 bin liralarının ödemeleri şirketlerden geri alabilecek. Daha detaylı bilgiler için yazımızı okumaya devam edin..

Lüks konut yapımlarında geçerli olan ve 2 yıl öncede projeden ev  alan vatandaşlara yansıtılan KDV oranlarındaki fark nasıl ortaya çıktı diyorsanız; Kdv iadesi Bu türden lüks konutlarda ve 150 m2′ yi aşan evlerin KDV ‘leri  de % 18’den % 8’ e düşürülmesi ile ortaya çıktı.

Lüks sokaklarda yapımı biten ve teslimine başlanan 10 bin 530 sokaktaki bulunan evlerin teslimatındaki kesilen faturalarda  tüm ödemeler yapılmıştı % 18 KDV oranı uygulanarak kesilen faturalardan ödemeler alınmıştı. Faturaların % 18 KDV oranı uygulanarak kesilip vatandaşın bu orana göre yaptığın ödemeler ile teslimat sırasında müteahhitlerin % 8 KDV uygulayarak kestiği faturaların oranları üzerinden alınacak ödemeler birbirine uymadığından aradaki fark vatandaşın dikkatini çekti.

Projeden Lüks Konut Alanlar KDV Farkını Alabilecek

KDV oranlarından doğan fark miktarlarını ise vatandaş talep edebilecek. Konut kdv geri alma talebinde bulunarak 2 yıl önceden müteahhitin hesapladığı ve vatandaştan % 18 KDV oranı uygulayarak almış olduğu ödemelerden doğan fark alınabilecek. Projeye başlarken ev alan ile müteahhit arasında imzalanan sözleşmede ödenecek olan konut fiyatı + KDV olarak belirtilmişse aradaki % 10 puana denk gelen ödemeyi fark olarak geri isteme hakkına sahipsiniz. Eğer fatura teslimat sırasında kesildiyse arada böyle bir fark olmayacağından talep edilecek bir ödemede olmuyor. Bu şirketler için böyle bir sorun olmadığını, faturaları sözleşme tarihinde % 18 KDV uygulayarak kesen şirketlerin söz konusu ödemeleri yapmaları gerekiyor.

Konut Kredisi KDV İadesi Nasıl Alınır?

Yeni düzenlemeye göre aşağı çekilen KDV oranlarından evlere uygulanacak % 8’lik  KDV avantajından yararlanacak olan kimseler ise geçen yıl 31 Mart’a kadar başlayan projelerden ev alan kişilerdir, bu kişiler direk olarak KDV avantajından yararlanacak ve faturalarına bu avantaj yansıyacak.

Fatura kesimlerinde proje sözleşmesinde KDV dahil olarak ödeme yapılmış sa bu durumda da vatandaşın fark ödeme talebi karşılıksız kalacak. KDV ‘yi böyle bir durumda geri isteme hakkına sahip olmayacak vatandaşa şirketler fark ödemesi yapmayacak.

Topraktan ev alanlara KDV geri ödenecek uygulamasından yararlanmak için projeden konut satışlarında şirketler projeye başlarken istedikleri fiyattan konut satışına hak sahipleri olduğu için eğer KDV dahil olarak fatura kesip vatandaştan çıplak konut fiyatını ve içinde KDVyi dahil ederek tahsil ettiyse söz konusu fark ödemesi de yapmayacaktır. KDV dahil olarak fatura kesilmiş ise şirketin yanlış vergi uygulamasına tabi olarak arada oluşan vergi farkını devlete ödemesi gerekiyor. Fazladan alınmış olan verginin bu durumda vatandaşa değil doğrudan devlete yani vergi dairesine geri yatırılması gerekiyor.

En düşük faizli konut kredisi Veren 5 Bankayı öğrenerek bu bankalardan kredi çekebilirsiniz. Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından yüzde 0,98 faiz oranı ile kredi verilmektedir.