Türk Aşısı Tamam! Aşı Kullanıma Hazır hale geldi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Sağlık

Türk Aşısı Tamam! Aşı Kullanıma Hazır hale geldi

Sağlık Bakan Koca açıkladı: Yerli Aşımızı Tamam!
Sağlık Bakan Koca açıkladı: Yerli Aşımızı Tamam!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşımız kullanıma hazır.

Bakan Koca, yaptığı yazılı açıklamada, yerelleşme ve millileşme politikası doğrultusunda bakanlığın desteğiyle 2015 yılından beri yürütülen çalışmaların ilk sonuçlarını verdiğini bildirdi. Uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli aşının kullanıma hazır olduğunu belirten Koca, şunları kaydetti:

“Bakanlığımızın onaylayıp desteklediği proje ilk ürünlerini verdi. Teknoloji transferini de kapsayan aşı çalışması başarıyla sonuçlandı. Erişkin tipi tetanos-difteri aşısının tüm üretim süreçleri tamamen yerli imkanlarla tamamlandı. Ankaranın Akyurt ilçesinde 2015 yılında başlanan proje kapsamında yüklenici firma Turk İlaç, ilk dolumu 2017de yaptı. İyi Üretim Prosesi (GMP) belgesi olan tesislerde antijen üretimi de dahil tüm süreçler yerli imkanlarla tamamlanarak üretime geçildi.

Gerekli kalite denetimleri yapılan ve uygunluğu onaylanan erişkin tipi tetanos-difteri aşısının ilk teslimatı Bakanlığımıza yapıldı. Böylece yerli aşı üretiminin gündemde olduğu bir dönemde bu alanda önemli bir başarıya imza atılmış oldu. Yerlileşme politikası çerçevesinde başlattığımız yerli aşı üretimine yönelik süreç yeni müjdelerle devam edecek. Hayırlı olsun.”

Sağlık Bakan Koca açıkladı: Yerli Aşımızı Tamam!
Sağlık Bakan Koca açıkladı: Yerli Aşımızı Tamam!