Türk bilim insanlarından müthiş buluş! Burun spreyi aşısı ile bulaş engellenecek | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Sağlık

Türk bilim insanlarından müthiş buluş! Burun spreyi aşısı ile bulaş engellenecek

Türk bilim insanlarından müthiş buluş! Burun spreyi aşısı ile bulaş engellenecek

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha öncesinden yaptığı bir açıklamada, Türkiye’de bilim insanları tarafından bulaşı engelleyecek burun spreyi ile ilgili Faz 1 çalışmalarının başlanacağını ve ‘İntranazal Covid’ adı verilen aşıyla aşılanmış olan kişilerin başkalarına virüs bulaştırmasının önüne geçileceği bildirilmişti.

Konuyla ilgili detaylı bilgiler paylaşan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yakın bir zaman sonra bulaşı engelleyebilecek tek aşının Türk bilim insanları tarafında geliştirileceği ‘İntranazal Covid’ aşısı olduğunu düşündüklerini belirterek aşının oda sıcaklığında taşınabildiği ve burundan kullanıldığı için de koronavirüsün doğrudan vücuda girmesini engellediğini ifade etti.

‘İntranazal Covid’ aşısı hakkında önemli değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Ceyhan, pandemi sürecinde geliştirilen aşı uygulamalarının ilk sıradaki hedefinin salgından kurtulmak olduğunu belirterek, pandemi sürecini bitirmenin en kolay yolunun da bulaşın önüne geçmek olduğunu kaydetti. Salgının başladığı günden bu güne kadar 10’un üzerinde bir aşı üzerinde çalışıldığını söyleyen Prof. Dr. Ceyhan, şimdi geliştirilme aşamasında olan ‘İntranazal’ aşı için firmalarla devletler görüşme yaptıklarını ve aşının başarılı olması durumunda bağlantılarının kesinleşmiş olması kanaatinde olduklarını belirtti.

Prof. Dr. Ceyhan, inaktif aşının güvenlik problemi yaşamayan aşılardan biri olduğunu vurgulayarak, uygulanmasının kolay bir aşı olduğu ve sprey şeklinde olmasından dolayı kişinin kendisi uygulayabileceğini söyledi. Ceyhan konuşmasını sonunda İntranazal Covid aşılarının 7-8 aydan önce üretilmesinin mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

Türk bilim insanlarından müthiş buluş! Burun spreyi aşısı ile bulaş engellenecek