Türk inşaat malzemeleri sanayisinin bu yıl yakaladığı yükseliş dikkat çekiyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

Türk inşaat malzemeleri sanayisinin bu yıl yakaladığı yükseliş dikkat çekiyor

Türk inşaat malzemeleri sanayisinin bu yıl yakaladığı yükseliş dikkat çekiyor

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından 45’inci kez düzenlenen ‘Gündem Buluşmaları’ toplantısında küresel tedarik krizi konuşuldu.

Toplantıda bir konuşma yapan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, Türk inşaat malzemesi sanayicilerinin tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi dönemini yüksek bir performansla geçirdiğine dikkat çekerek, “Yurt içi ve yurt dışında artan talebi karşılayabilmek için yüksek performans gösteren sanayimiz, gelecek adına daha büyük düşünebilmek için de büyük bir güce ve potansiyele sahip olduğunu göstermiş oldu. 2020’yi üretimde yüzde 9,1’lik bir büyüme ile tamamladık. Artan talebi karşılama performansımızla 2021 yılını ihracatımızın da verdiği destekle yüzde 20 gibi bir büyüme ile tamamlama yolundayız. Bu dönemde hem yurt içi kapasitesini hem bulunduğumuz coğrafyamızda üretim üssü olma yolundaki ilerleyişimizi emin adımlarla sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Önceki senelerde geleceği tahmin edebilmek amacıyla geçmiş verilerden faydalanarak daha kolay tespitler yapılabildiğini belirten Küçükoğlu, “Günümüzde her şey o kadar hızlı ve radikal değişimler gösteriyor ki, artık geçmişe bakarak geleceği planlama imkanımız oldukça azalıyor. Globalleşmenin baş döndürücü etkisinin yanında pandeminin getirdiği olağanüstü koşullarla beraber, emtia fiyatları ve temininde görülmemiş değişiklikler, zorluklar ve değişim yaşanıyor. Global enflasyon da dünyanın her yerinde önümüze çıkan diğer önemli bir başlık. Geleceği, hatta yarını görmekte önemli derecede zorlandığımız bir süreçteyiz. Ancak diğer taraftan pandemi sürecinde ülkemizin artan önemi, büyük potansiyeli ve güçlü geleceğine çok inanıyoruz. Önümüzde tehditler, fırsatlar, belirsizlikler, baş döndürücü değişimler ve güçlü gelişim beklentilerimiz var. 2022 ve sonrasının bütçe, plan ve stratejilerini hazırlarken hedefimiz inşaat malzemeleri sanayisinin ülkemize katkısını artırmak, beraberinde dünya ve coğrafyamızdaki etkisini yükseltmek olacaktır” diye konuştu.

“KARŞIMIZDA FIRSAT DURUMU VAR”

Toplantıda moderatörlük yapan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ferdi Erdoğan, konuşmasında dünyada ve ülkemizde enflasyonist bir ortam olduğunu belirterek, “Kur, faiz, enflasyonun sürekli gündemi meşgul eden bir yapısı da var. Kur maalesef hayatımızın içinde var. İçinde bulunduğumuz coğrafya bir yandan fırsat bir yandan tehditleri de içeriyor. Avrupa gibi teknolojide, pazar büyüklüğünde, satın alma gücünde, demokraside, hukukta, insan haklarında gelişmiş olan bir coğrafya ile emtia ve enerji kaynakları ülkeleriyle bezenmiş diğer coğrafyanın tam ortasındayız. Böyle bakınca karşımızda bir fırsat durumu var ve burada biz yerimizi alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türk inşaat malzemeleri sanayisinin bu yıl yakaladığı yükseliş dikkat çekiyor