Türk müteahhitler, global piyasada önemli noktada yer almaya devam etti | intHaber.com
Güncelİnşaat

Türk müteahhitler, global piyasada önemli noktada yer almaya devam etti

Türk müteahhitler, global piyasada önemli noktada yer almaya devam etti
‘Dünyanın En Büyük 250 Müteahhidi’ listesinde Türk müteahhitler ilk üçte yer aldı. Söz konusu listede Çin ilk sırada yer alırken ABD ikinci sırada kendisine yer buldu.

Milliyet’te yer alan habere göre, Türkiye, 2020 yılı verilerinde ikinci sırada yer alırken 2021 listesinde üçüncü sıraya geriledi. ABD’li müteahhitlik firmaları ise ikinci sırada yer aldı. Listede ABD’den 41, Türkiye’den ise 40 firma yer aldı. Geçen yılki listede ABD’den 35, Türkiye’den 44 firma yer almıştı.

40 TÜRK FİRMASI LİSTEDE YER ALDI

ENR 250 listesi hakkında değerlendirmelerde bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, “Bir kez daha müteahhitlik firmalarımızın ve teknik müşavirlerimizin yurtdışındaki başarılarının, dünyaca ünlü ENR Dergisi tarafından tescil edilişini kutluyoruz. Listede, bu yıl 40 firmamız yer almaktadır. Her geçen gün zorlaşan rekabet şartları, 2020 yılından başlayarak tüm dünyayı sarsan salgın ve daralan pazarın ortaya çıkardığı olağanüstü şartlara rağmen firmalarımızın elde ettikleri bu başarı çok önemlidir. Firmalarımızın bu performansları neticesinde ülkemiz, Çin ve ABD’nin ardından dünya sıralamasında üçüncü olmuştur. Uzun süredir elimizde tuttuğumuz dünya ikinciliğini de bir firma farkla, geri almak üzere, bu yıl ABD’ye ödünç verdik. Listede yer alan 40 firmamızın 34’ünün Birliğimiz üyesi olması bizi ayrıca gururlandırıyor” şeklinde konuştu.

TMB olarak kendilerini yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin merkezi olarak gördüklerini belirten Eren, “Nitekim Birliğimiz üyesi 120 firma, Türk müteahhitlerin yurtdışında üstlendikleri projelerin yüzde 90’ını temsil ediyor. Birliğimiz üyeliği hemen hemen tüm ülkelerde bir referans olarak kabul ediliyor. Bu çerçevede, uluslararası projelere imza atmak üzere yurtdışına açılmayı hedefleyen diğer meslektaşlarımızı da Birliğimiz çatısı altında görmeye ve güç birliğimizi artırmaya davet ediyorum. Türk müteahhitler, tüm dünyada işlerini hızlı, kaliteli ve güvenilir yapmaları ile tanınıyor. Yaşanan zor sürece rağmen, müteahhitlerimizin olumlu imajı sayesinde hedeflerimizi tutturmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Gelecek dönem beklentilerini de dile getiren Eren, “Önümüzdeki dönem için dünya ekonomisinde toparlanmayı destekleyecek büyük altyapı projelerinin hayata geçirilecek olması bize umut vermektedir. Bu nedenle salgın öncesinde ortaya koyduğumuz yurtdışında kısa vadede 20 milyar ABD Doları büyüklüğünde yıllık yeni projeye ulaşma hedefimiz sürüyor. Orta vadede ise yurtdışında yıllık 50 milyar dolarlık yeni proje üstlenmeyi hedefliyoruz. Müteahhitlerimiz ve müşavirlerimizin uluslararası başarıları, hizmet ve mal ihracatımızda da artış ile ekonomimize daha fazla döviz girdisi sağlanması ve Türk işgücüne daha çok istihdam olanağı yaratılması anlamına geliyor. Küresel başarılarımız, ekonomimiz için önemli bir kaynak oluşturuyor. Bu başarının, ülkemize daha güzel günler için umut ve güç sağlamasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Türk müteahhitler, global piyasada önemli noktada yer almaya devam etti