Türk müteahhitler Ortadoğu ve Afrika'da yeni projeler üstlenebilir | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

Türk müteahhitler Ortadoğu ve Afrika’da yeni projeler üstlenebilir

Türk müteahhitler Ortadoğu ve Afrika'da yeni projeler üstlenebilir

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB), ülke ve sektör analizleriyle bilinen Middle East Economic Digest (MEED) işbirliği ile ‘Körfez, Orta Doğu ve Afrika Ülkelerine Genel Bakış ve Bölge Potansiyelinin Değerlendirilmesi’ başlıklı video konferans toplantısı düzenledi.

Bu yıl yurt dışında 20 milyar dolar, orta vadede ise yıllık 50 milyar dolarlık yeni proje almayı amaçlayan Türk müteahhitler çalışmalarını sürdürüyor.

Toplantı sonrası açıklamalar yapan MEED Araştırma Direktörü Edward James, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde Katar’a uygulanan ambargonun da kalkmasıyla bölgede yapılması planlanan projelerin Türk müteahhitler için avantaj olacağına dikkat çekti.

“EN BÜYÜK PAZAR SUUDİ ARABİSTAN”

Ortadoğu ve Afrika bölgesinde işverenin genel olarak devlet olduğunu, özel sektörün ise arka planda kaldığını belirten James, “Açıklanan ve bilinen projeleri dikkate aldığımızda 5.2 trilyon dolarlık bir pazar var. Bunlar uygulanabilir projeler ve yeni projeler de gelecek. En büyük pazar Suudi Arabistan, en büyük müşteri de Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu. Bu devam edecek. Suudi Arabistan’ın gelecek 20 yılda büyük projeler açıklaması bekleniyor. İhale süreci devam eden projelere baktığımızda da Suudi Arabistan, Nijerya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde 120 milyar dolarlık proje var” diye konuştu.

Türk müteahhitlerin bölgedeki pazarda iyi bir itibara sahip olduğundan bahseden James, “Ortadoğu’ya yönelik çalışmalar yapacaksanız Suudi Arabistan ve Abu Dabi’ye yönelmeniz gerekiyor. Kamu-özel ortaklığı pazarında Türk müteahhitler başarılı olabilir. Bazı pazarlarda yerel ortağı iyi seçmek gerekiyor. Türk müteahhitlerin pazardaki itibarı çok iyi. Kaliteli işler yapıyorlar. Bazı ülkeler Türk müteahhitleri çekmek istiyor. Rekabetin düşük olduğu bazı pazarlar var. Bu pazarlarda büyük Avrupalı firmaları göremiyorsunuz. Orada ilişkileri geliştirip, başarılı olabilirsiniz” şeklinde konuştu.

“3 MİLYAR DOLARLIK İŞ KAYBI YAŞANDI”

TMB Bakanı Mithat Yenigün ise Körfez ülkelerinde Türkiye’ye yönelik oluşturulan olumsuz algı nedeniyle Türk müteahhitlerin 3 milyar dolarlık iş kaybı yaşadığını hatırlatarak, “Politik ve ekonomik gelişmelerin özellikle yakın coğrafyamızda birbirinden çok etkilendiği izlenmek olup, zor koşullarda atılacak dengeli ve hassas adımların önemi artmaktadır. Diplomatik sorunlarda iyileşme ve finansman imkânlarında gelişme halinde Ortadoğu ve Afrika’da öne çıkan 5,2 trilyon dolarlık pazardan büyük pay alabiliriz. Bu pazarlar, bizim yurtdışında istihdam ettiğimiz Türk işgücü sayısını da üç kat artırarak 100 bine çıkarma hedefimizi gerçekleştirmemizi sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Türk müteahhitler Ortadoğu ve Afrika'da yeni projeler üstlenebilir
Denizli Oto Ekspertiz