Türk müteahhitlerinin yurt dışı faaliyetleri pandemi etkisiyle gerildi. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakİnşaatSektörel

Türk müteahhitlerinin yurt dışı faaliyetleri pandemi etkisiyle gerildi.

Avrupa İnşaat Sanayii Federasyonu
Avrupa İnşaat Sanayii Federasyonu

Mart ayıyla önce Avrupa’yı, sonrasında ülkemizi ve Rusya’yı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, Türk müteahhitlerinin yurt dışı çalışmalarını etkiledi.

Milliyet’te yer alan habere göre, Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, bu yılın ilk 7 ayında Türk müteahhitler yurt dışında 5.3 milyar dolar tutarında 105 proje üstlendi. Geçen yılın aynı döneminde ise 5.7 milyar dolar tutarında 130 proje üstlenilmişti.

RUSYA PAZARI İLK SIRADA

2020 yılının ilk 7 ayında yurt dışında üstlenilen projelere bakıldığında ilk sırada Rusya pazarı görüldü. Türk müteahhitler Rusya’da 1.6 milyar dolar tutarındaki 13 proje üstlendi.

Rusya’dan sonra ikinci sırda 643 milyon dolar tutarında 6 proje ile Ukrayna gelirken 451 milyon dolar tutarında 1 proje ile Hırvatistan, 364 milyon dolar tutarında 5 proje ile Irak ve 295 milyon dolar tutarında 5 proje ile Gürcistan listede yer alan diğer ülkeler oldu.

YENİ PAZAR ARAYIŞI

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, müteahhitler için yaptıkları öneride fırsat sunan bölgelere değindiklerini belirterek, “Türk müteahhitleri için özellikle Sahra altı Afrika ülkelerinde kalkınma planları çerçevesinde sürdürülecek projelerden, uluslararası kuruluşlardan mali destek sağlanmasıyla önemli bir pay almanın mümkün olabileceği değerlendirilmektedir” şeklinde konuştu.

Salgın sonrası dönemde Türk müteahhitlerin riskli bölgelerde uygun maliyetle kaliteli iş yapıyor olmasının avantaj sağlayacağını belirten Yenigün, “Bu çerçevede salgın sonrasına odaklanan sektör için proaktif yaklaşımlar ortaya koymak büyük önem taşımaktadır. Dünya ekonomisinde salgının bu yıl yol açması beklenen resesyonun ardından 2021 için ortaya konan büyüme öngörülerinde, inşaat sektörünün katkıları kritik önem taşıyacak gözüküyor.

Avrupa İnşaat Sanayii Federasyonu‘nun raporlarında, inşaat faaliyetleri için yapılan her 1 euro’luk harcamanın toplam ekonomik faaliyetlere çarpan etkisiyle 1.9 ila 2.9 euro arasında ek katkı sağladığına işaret ediliyor” ifadelerini kullandı.

Denizli Oto Ekspertiz