Türk müteahhitlerinin yurt dışı faaliyetleri tüm hızıyla sürdü | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncelİnşaat

Türk müteahhitlerinin yurt dışı faaliyetleri tüm hızıyla sürdü

Türk müteahhitlerinin yurt dışı faaliyetleri tüm hızıyla sürdü.
Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından ‘Temmuz 2021 İnşaat Sektörü Analizi Raporu’, “Orta Gelir Tuzağı Sonrası ‘Dar Gelir Sarmalı’ mı?” başlığı ile yayınlandı.

Rapora göre, Türk müteahhitlik firmaları 2021 Haziran sonu itibariyle 33 ülkede 6,5 milyar ABD Doları tutarında 100 projeye ev sahipliği yaptı. Böylelikle yılın ilk altı ayı itibarıyla yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde 1972 yılından bugüne kadar üstlenilen proje tutarı 428 milyar dolar oldu.

2021 yılının ilk 6 ayı itibariyle en fazla projeye ev sahipliği yapılan ilk beş ülke Zambiya (1,3 milyar ABD Doları tutarında 1 proje ile), Slovenya (748 milyon ABD Doları tutarında 2 proje ile), Kazakistan (674 milyon ABD Doları tutarında 7 proje ile), Azerbaycan (543 milyon ABD Doları tutarında 11 proje ile) ve Rusya Federasyonu (405 milyon ABD Doları tutarında 3 proje ile) olarak görüldü.

GELECEĞE YÖNELİK BEKLENTİLER GÜÇLENDİ

TMB tarafından hazırlanan raporda, inşaat sektörünün geleceğine yönelik beklentilere de yer verilirken, “Sektörün, geleneksel pazarlardaki payını sürdürmesi ve yeni pazarlarda da ciddi bir büyüklüğe ulaşması, geleceğe yönelik beklentileri güçlendirmektedir. Yurtdışı müteahhitlik hizmetleri kapsamında bir taraftan Avrasya ve Orta Doğu’da aktif olunan geleneksel pazarlar, diğer taraftan da başta Sahra-altı Afrika olmak üzere Afrika, Uzak Doğu ve Latin Amerika ülkeleri yakından takip edilmektedir. Sektörün bu yıl itibarıyla dünya ekonomisinde büyümeye dönüş beklentileri çerçevesinde hayata geçirilecek kalkınma planları ve gerçekleştirilecek büyük altyapı projeleri üzerinden önemli rol oynayabileceği değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda Türk müteahhitler, yurtdışında yıllık 20 milyar ABD Doları ve orta vadede de 50 milyar ABD Doları üzerinde proje üstlenme hedefini korumaktadır. Bu kapsamda finansman temini ve nakit akışının düzenlenmesi ise büyük önem taşımaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Türk müteahhitlerinin yurt dışı faaliyetleri tüm hızıyla sürdü.