Türk yapı malzemeleri sektörü, dünya sıralamasında ilk 10'da yer alıyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Türk yapı malzemeleri sektörü, dünya sıralamasında ilk 10’da yer alıyor

Türk yapı malzemeleri sektörü, dünya sıralamasında ilk 10'da yer alıyor
İnşaat sektörünün çatı kuruluşlarından olan Türk Yapı malzemeleri sektörü, 2021 yılının Ocak-Haziran arası döneminde ihracatını artırdı ve yükselişini sürdürdü.

Sabah’ta yer alan habere göre, Türk yapı malzemeleri sektörü, dünya sıralamasında iki basamak yükselerek dokuzuncu sıraya çıktı. Sektörün 2021 yılı ilk yarısındaki ihracat rakamı, yüzde 50 oranında artarak 14,5 milyar dolar oldu

Faaliyetler hakkında konuşan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk Yapı Malzemeleri Sektör Komite Başkanı Serdar Urfalılar, “Türk yapı malzemeleri sektörünü dünya sıralamasında ilk 10 ülke arasında görebilmek için uzun zamandan beri yılmadan çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızın meyvesini verdiğini görmek bizim için büyük bir kıvanç kaynağıdır. Bu başarıda katkısı olan bütün ihracatçılarımızla gurur duyuyor ve en kısa zamanda daha da büyük başarılara imza atacağımıza bütün kalbimle inanıyorum” ifadelerini kullandı.

AVRUPA’DA 6’NCI SIRADA

Türk yapı malzemeleri sektörünün 2020 yılını 21,8 milyar dolar ihracat ile kapattığı, 2021 yılının ilk yarısında ise Hollanda, İngiltere ve Meksika gibi ülkeleri geride bırakarak dünya ihracat sıralamasında 9’uncu, Avrupa’da 6’ıncı sırada yer aldığı belirtildi.

Pandeminin etkilerinin azalmasıyla piyasanın tekrar canlandığına dikkat çeken İDDMİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk Yapı Malzemeleri Sektör Komite Başkanı Serdar Urfalılar, “İnsanlar en güvenli yatırım araçlarından biri olan konuta tekrar yönelmeye başladı. Bu durum sektörümüz için pandemi yaralarını sarmamız ve geleceğe ümitle bakmamız için önemli bir gelişme” diye konuştu.

Sektörün pazar ağlarından bahseden Urfalılar, “Türkiye’nin yapı malzemeleri ihracatında en büyük paya sahip olan pazarımız Avrupa Birliği ülkeleri. Ocak-Haziran 2021 döneminde AB’ye 4,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. 2020 yılının aynı dönemine göre ise yüzde 59’luk ihracat artışı sağladık” ifadelerini kullandı.

Türk yapı malzemeleri sektörü, dünya sıralamasında ilk 10'da yer alıyor