Türkiye, 17 günlük kapanma dönemine hazırlanıyor. Peki, bu dönemde tapu daireleri açık olacak mı? | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Türkiye, 17 günlük kapanma dönemine hazırlanıyor. Peki, bu dönemde tapu daireleri açık olacak mı?

Türkiye, 17 günlük kapanma dönemine hazırlanıyor

Koronavirüsle mücadele kapsamında Türkiye genelinde 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanma uygulanacak.

17 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında birçok sektör iş faaliyetlerine ara verecek. Bu dönemde konut satın almaya veya satmaya hazırlanan vatandaşlar ise, “Kapanma döneminde konut satışları olacak mı? sorusuna yanıt arıyor…

17 günlük tam kapanma günlerinde tapu dairelerinin açık olacağı belirtildi. Bu dönemde tapu dairelerinde işlem yapmak zorunda olanlar, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

WEB-TAPU HİZMETİ DEVAM EDECEK

Koronavirüs salgınının ülkemizde ilk görülmeye başlandığı dönemden bu yana yoğun bir şekilde kullanılan web-tapu uygulaması, 17 günlük kapanma döneminde de faaliyetlerine devam edecek.

Bu sistem üzerinden vatandaşlar kolay bir şekilde gayrimenkul alım-satımı yapabiliyor. Sisteme dahil olmak için öncesinde randevu oluşturulması gerekiyor.

Web-Tapu uygulamasının yanı sıra “Alo 181” hattından da tapu işlemleri yürütülebiliyor. Online tapu işlemi gerçekleştiren vatandaşlar, yalnızca ıslak imza için tapu müdürlüklerine gidiyor.

SMS İLE BİLGİ GELECEK

Tapu müdürlüklerinden randevu oluşturan vatandaşların cep telefonlarına SMS ile randevu bilgisi gelecek. Bu mesaj sayesinde randevu oluşturan vatandaşlar, sokağa çıkma yasağından muaf olacak ve tapu müdürlüklerinde işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Tapu müdürlüklerinde HES Kodu sorgulaması devam ediyor. Vatandaşlar, oluşturacakları HES Kodunu sunmadan işlemlerini gerçekleştiremeyecek.

Türkiye, 17 günlük kapanma dönemine hazırlanıyor
Denizli Oto Ekspertiz