Türkiye, en iyi emlak yatırım pazarları arasında görülüyor. | intHaber.com
Emlak

Türkiye, en iyi emlak yatırım pazarları arasında görülüyor.

Yabancı yatırımcıların son yıllarda gayrimenkul yatırımlarını artırdığı Türkiye, aynı zamanda uluslararası araştırmalarda da en iyi gayrimenkul yatırım pazarları arasında görülüyor.

AA’nın aktardığı habere göre, ABD merkezli uluslararası gayrimenkul yatırım şirketi Remote Ventures tarafından hazırlanan ve en avantajlı emlak yatırım pazarlarına yer verilen listede Türkiye, 14’üncü sıradan yer buldu. Türkiye’nin listede Portekiz, İspanya, Yunanistan gibi Avrupa ülkelerini geride bıraktığı görüldü. Listenin ilk iki sırasında ise Kolombiya ve Karadağ ülkeleri yer aldı.

GELİR ARTTI

Özellikle Eylül 2018 döneminde yabancı yatırımcılara Türkiye’de konut yatırımı yapmaları durumunda avantaj sağlayan Mütekabiliyet Yasası’nın yürürlüğe girmesinden sonra yatırımların arttığı görüldü. Bu tarihten sonra yabancı yatırımcılardan elde edilen yıllık gelir 6 milyar doları aştı. 2019 yılında Türkiye genelinde 45 bin 483 adet konut, yabancı yatırımcılara satıldı.

“TÜRKİYE CAZİP BİR PAZAR”

Söz konusu liste hakkında değerlendirmelerde bulunan Remote Ventures Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi (CEO) Matthew Campbell, dış pazarları kolayca izlemeye, yükselen mahalleri keşfetmeye, mülkleri detaylarıyla tanımaya ve analiz etmeye, fırsatları yatırıma dönüştürmeye yardım eden bir yatırım şirketi olduklarını ifade etti.

Türkiye’nin durumunu değerlendiren Campbell, Türkiye’nin şu anda uluslararası gayrimenkul yatırımcıları için inanılmaz fırsatlar sunduğunun altını çizerken, “Türkiye, cazip bir pazarda aradığımız tüm temel özelliklere sahip olduğu için öne çıktı” diye konuştu.

Listede Türkiye’yi öne çıkaran kriterleri aktaran Campbell, “Büyük bir ekonomik merkez olan Türkiye’de dünya standartlarında şehirler, güzel sahiller, uygun vize ve ikamet fırsatları, zengin kültür ve tarih, dinamik bir demografi, istikrarlı turizm ve benzeri özelliklerin hepsi bulunuyor. Endeksimiz özellikle şu özel ölçülere dayanıyor: Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyümesi, nispeten düşük yaşam maliyeti ve oldukça ucuz emlak fiyatları. Hazırladığımız endeksle, Türkiye’nin benzer ülkelere göre fiyatta sağladığı cazibenin hep böyle devam etmeyeceği mesajını yatırımcılara veriyoruz” ifadelerini kullandı.