Türkiye genelinde arsa satışları yüzde 20 arttı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Türkiye genelinde arsa satışları yüzde 20 arttı

Türkiye genelinde arsa satışları yüzde 20 arttı
Türkiye genelinde arsa satışları yüzde 20 arttı

2020 yılında gayrimenkul sektörü inişli çıkışlı bir seyir izlese de özellikle yaz döneminde yakalanan artış ivmesi, geçen yıla göre sayılar anlamında pozitif bir görüntü sunuyor.

AA’nın aktardığı habere göre, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, 2020 yılının Ocak-Ekim arası döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre arsa satışlarının yüzde 20 oranında arttığını açıkladı. Bu dönemde 368 bin arsa satıldı.

Koronavirüs salgınıyla Mart ayında gayrimenkul alım-satımlarının da etkilendiğinden bahseden Adlı, yaz döneminde faizlerin düşmesi sonrası satışlarda canlanma yaşandığını dile getirdi.

Yatırımcıların arsa alımında hobi bahçelerini tercih etmeye başladığından bahseden Adlı, hobi bahçelerinin alım satımının kooperatif hissesi şeklinde yapıldığını ve tapuda işlem yapılmadığı için de bu bilgilerin kayıtlara geçmediğinin altını çizdi.

EN FAZLA SATIŞ YAPILAN ŞEHİRLER

Yılın Ocak-Ekim arası döneminde Türkiye genelinde 368 bin 215 adet arsa satışının yapıldığını belirten Adlı, “Geçen yıla göre arsa satışında yaklaşık yüzde 20’lik bir artış söz konusu. Bu satış işlemlerinden 23 bin 702 satış ipotekli olarak yapılmıştır. Arsa satışlarında en fazla işlem yapılan iller de konut satışıyla paralel. Bu iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Konya, Gaziantep, Adana, Kocaeli, Bursa ve Tekirdağ’dır” şeklinde konuştu.

“KONUT SATIŞLARI GÜNLÜK 20-22 BİN SEVİYESİNİ GÖRDÜ”

Konut satışlarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, Mart ve Nisan aylarında günlük konut alım satımının 3-4 bine kadar düştüğünü ancak faizlerin düştüğü yaz döneminde günlük alım satımın 20-22 bin seviyesinde olduğunu ifade etti.

Konut satışının en fazla İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi şehirlerde olduğunu belirten Adlı, “Bazı illerde konut satışı yüzde 300 arttı. Türkiye genelinde Mart’tan Ekim’e kadar artış oranına baktığımızda geçen yıla oranla yüzde 27 civarında bir artış var. Ocak-Ekim döneminde ise 1 milyon 281 bine yakın konut alım satımı gerçekleşti” diye konuştu.

Konut kredisi kullanılarak yapılan satışlarda yüzde 42.5’lik artışın olduğunu belirten Adlı, “Vatandaşın yüzde 42’den fazlası kredi kullanarak konut alım satımı yapmış. Kredi kullanmayanların oranında ise düşüş var, yüzde 3’lük bir azalma olmuş. İkinci el konutlarda satış daha fazla, birinci el konutlar ona göre daha az. Bu sene Ocak-Ekim döneminde ipotekli konut satışı ise geçen seneye göre yüzde 124,2 artmış” ifadelerini kullandı.

Türkiye genelinde arsa satışları yüzde 20 arttı
Denizli Oto Ekspertiz