Türkiye genelinde ikinci el konut fiyatları son bir yılda arttı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Türkiye genelinde ikinci el konut fiyatları son bir yılda arttı

Türkiye genelinde ikinci el konut fiyatları son bir yılda arttı

Geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinden itibaren konut dünyasında hareketli süreçler yaşandı. Bu dönem içerisinde konut fiyatlarında artış ivmesi başladı.

TÜGEM ve Endeksa tarafından hazırlanan, ‘İkinci El Konut Piyasası Raporu’ kamuoyu ile paylaşıldı. Rapora göre, 2021 yılının ilk çeyreğinde Türkiye genelindeki konut fiyatları yıllık bazda yüzde 34 oranında artış gösterdi.

Yılın ilk çeyreği sonunda Türkiye’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin 81 TL, ortalama amortisman süresi 21 yıl, ortalama pazarlama süresi 66 gün olarak görüldü.

Bu dönemde Türkiye genelinde 182 bin 680 adet ikinci el konut satıldı. İkinci el konut satışları bir önceki çeyreğe göre yüzde 20, geçen sene aynı döneme göre ise yüzde 22 oranında düşüş gösterdi.

EN FAZLA STOK İSTANBUL’DA

2021 yılı 1’inci çeyrek sonu itibarıyla İstanbul’da 237 bin 260 konut stoku bulunurken Ankara’da 121 bin 634, İzmir’de ise 76 bin 562 adet konut stoku bulunuyor.

Yılın ilk çeyreğinde en fazla konut satışı İstanbul’da yapıldı. İstanbul’da ortalama konut satış metrekare fiyatı 4 bin 551 TL, 1 yıllık satış fiyatı değer değişimi yüzde 25, amortisman süresi 22 yıl, ortalama pazarlama süresi ise 69 gün olarak görüldü.

Ankara’da konut fiyatları bir yıl içinde yüzde 30 oranında artış gösterdi. Ankara’da ortalama metrekare satış fiyatı 2 bin 396 TL olarak görüldü.

İzmir’de ise yılın ilk çeyreğinde 15 bin konut satıldı. Konut fiyatları son bir yıl içinde yüzde 37 oranında artarken ortalama metrekare satış fiyatı 4 bin 106 TL olarak belirlendi.

Türkiye genelinde ikinci el konut fiyatları son bir yılda arttı
Denizli Oto Ekspertiz