Türkiye genelinde kira artışları görülüyor. Kira artışları yüzde 25'lere dayandı. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Türkiye genelinde kira artışları görülüyor. Kira artışları yüzde 25’lere dayandı.

GABORAS
GABORAS

Eylül ayında özellikle okul ve üniversitelerin açılmasıyla her yıl emlak piyasası hareketli bir dönem geçirir. Bu yıla koronavirüs salgınının etkisiyle kiralarda yaşanan artışlar damgasını vurdu.

Gayrimenkul Borsası (GABORAS) tarafından yapay zeka teknolojisi olan GOS Terminalleri ile 20 şehrin yeni konutlarındaki kira fiyatları incelendi. Yapılan araştırmada 2019 yılı kiraları 2020 yılı kira bedelleri ile karşılaştırıldı.

EN FAZLA ARTIŞ MUĞLA’DA

GABORAS tarafından yapılan söz konusu araştırmaya göre, kira fiyatlarının en fazla arttığı şehir yüzde 25 artışla Muğla oldu. Muğla’yı yüzde 23’lük artışla İstanbul ve İzmir, yüzde 21’lik artışla Antalya takip etti.

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Muğla, İstanbul, İzmir ve Antalya’daki kira artışları TÜFE ve enflasyon oranlarının üzerine çıktı.

kira artışları

Muğla’da 2019 yılında 2 bin 400 TL olan 100 metrekarelik ortalama konut kirası 2020 yılında 3 bin 200 TL seviyesinde görüldü. İstanbul’da bin 600 TL olan ortalama kiralar bu yıl 2 bin TL seviyesine geldi. İzmir’de kiralar bin 900 TL seviyesine gelirken Antalya’da ortalama kiralar bin 400 TL seviyesine çıktı.

KİRALIK EVLERE İLGİ AZALDI

Yapılan araştırma hakkında değerlendirmelerde bulunan GABORAS CEO’su Kurtuluş Altun, birçok alanı etkileyen pandeminin konut kiralarına da etkide bulunduğuna dikkat çekerek, “Yaptığımız çalışmada tatilcilerin yoğun, turist oranının yüksek olduğu bölgelerde konut kira fiyatları yükselişte iken, kırsal bölgelerde konut fiyatlarında düşüş yaşandığını tespit ettik. Pandemi etkisi ile üniversitelerin uzaktan eğitim sistemine geçmesinden dolayı kiralık ev arayışlarına rağbet olmaması da bir başka tespitimiz” şeklinde konuştu.

Salgın nedeniyle konuta olan talepteki azalıştan bahseden Altun, “Ülke genelindeki önceki yıllarda görülen ortalama yıllık 600 bin konut iştahına yanıt verilmezse taleplerdeki artış nedeniyle özellikle yükselişteki illerin kira fiyatları, doların artış oranının da üzerine çıkacak gibi görünüyor. Kira dönüşüyle 187 ay olan Muğla, 202 ay kira döngüsü olan İzmir gibi iller yatımcıların ilgisini ve döviz mevduatından iç kaynak çekebilecekler” ifadelerini kullandı.