Türkiye genelinde konut imarlı arsa fiyatlarında artış yaşandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Türkiye genelinde konut imarlı arsa fiyatlarında artış yaşandı

arsa fiyatlarının yıllık bazda

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi, birçok alanda olduğu gibi insanların yaşam biçimlerinde de önemli değişikliklere yol açtı.

Bu dönemde şehir merkezlerinden uzakta izole yaşam biçimi öne çıktı. Bu durum arsa ve arazi arayışlarını artırırken oluşan talep sonrası fiyatlarda artışlar görüldü.

Endeksa tarafından oluşturulan rapora göre, Türkiye genelinde son bir yılda konut imarlı arsa fiyatları yüzde 37 oranında artış gösterdi. Arazi fiyatları ise yıllık bazda yüzde 24 oranında arttı.

Rapora göre, Türkiye’de ortalama arsa metrekare fiyatı 701 TL, ortalama arazi metrekare fiyatı ise 51 TL olarak görüldü.

3 BÜYÜK ŞEHİRDE ARSA FİYATLARI

3 büyük şehir arasında arsa fiyatlarının en fazla Ankara’da değer kazandığı belirlendi. Başkent Ankara’da arsalar yıllık bazda yüzde 35 oranında değer kazanırken arazi fiyatları yüzde 11 oranında arttı. Ankara’da ortalama arsa metrekare fiyatı 414 TL, ortalama arazi fiyatı 42 TL olarak görüldü.

İzmir’de arsa fiyatları yıllık bazda yüzde 29 oranında, arazi fiyatları yüzde 24 oranında arttı. İzmir’de ortalama arsa metrekare fiyatı bin 053 TL, arazi fiyatları 82 TL olarak belirlendi.

İstanbul’da ise arsa fiyatlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 oranında, arazi fiyatlarının yüzde 2 oranında arttığı görüldü. İstanbul’da ortalama arsa metrekare fiyatı bin 572 TL, ortalama arazi fiyatları 150 TL olarak belirlendi.

YAZLIK BÖLGELERDE BÜYÜK ARTIŞ

Türkiye’nin gözde bölgeleri arasında yer alan turizm noktalarında son bir yıl içerisinde gayrimenkul fiyatları ciddi seviyelerde arttı. Arsa fiyatlarında en yüksek artışın Antalya’da olduğu görüldü. Antalya’da arsa fiyatları yıllık bazda yüzde 59, arazi fiyatları yüzde 35 oranında arttı. Antalya’da ortalama arsa metrekare fiyatı 796 TL, ortalama arazi fiyatı 65 TL olarak görüldü.

Rapora göre, Muğla’da arsa fiyatlarının yıllık bazda yüzde 53 oranında arttığı görüldü. Şehirde arazi fiyatları ise yüzde 29 oranında değer kazandı. Muğla’da ortalama arsa metrekare fiyatı 886 TL, ortalama arazi fiyatı 65 TL olarak belirlendi.

arsa fiyatlarının yıllık bazda
Denizli Oto Ekspertiz