Türkiye genelinde millet bahçesi projeleri devam ediyor | intHaber.com
EmlakGüncel

Türkiye genelinde millet bahçesi projeleri devam ediyor

millet bahçesi projeleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 81 ilde hayata geçirilecek şekilde 2018 yılında başlatılan millet bahçesi çalışmalarıyla şehirlere yeşil alanı bol, nitelikli sosyal yaşam alanları kazandırılıyor.

AA’nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Emlak Konut ve belediyeler tarafından yürütülen millet bahçesi çalışmalarında 2023 yılına kadar 81 ilde en az bir millet bahçesinin açılması hedefleniyor. Ülke genelinde toplam 81 milyon metrekare millet bahçesi yapılmasına yönelik projelendirme ve uygulama çalışmaları sürüyor.

Bugüne kadar 22 şehirde 6 milyon 383 bin 643 metrekarelik 35 millet bahçesi kullanıma açıldı. 55 milyon 975 bin 336,91 metrekarelik alanda 321 millet bahçesinin projelendirme ve yapım aşaması ise sürüyor.

AÇILMASI PLANLANAN MİLLET BAHÇELERİ

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında düzenlenecek programda 10 millet bahçesinin daha hizmete açılması planlanıyor.

İşte o millet bahçeleri: İstanbul Ayazma Millet Bahçesi, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Millet Bahçesi, Aydın Nazilli Millet Bahçesi, Kars Örnek Millet Bahçesi, Kars Cumhuriyet Millet Bahçesi, Malatya Mevcut Stat Yerinde Millet Bahçesi, Muş Stat Yerinde Millet Bahçesi, Trabzon Vakfıkebir Millet Bahçesi, İstanbul Pendik Millet Bahçesi, Mersin Millet Bahçesi.

Yapılan çalışmalar ile İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Millet Bahçesi’nde biyolojik göletler oluşturulurken Trabzon Vakfıkebir Millet Bahçesi ile Mersin Millet Bahçesi denize sıfır alanda kuruldu. Kars Örnek Millet Bahçesi’nde ise tematik bahçeler, buz pisti, yürüyüş, koşu ve bisiklet parkurları ve fitnes alanı hayata geçirildi.

millet bahçesi projeleri