Türkiye genelinde 'Sanayide Yeşil Dönüşüm' projesi hayata geçirilecek | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

Türkiye genelinde ‘Sanayide Yeşil Dönüşüm’ projesi hayata geçirilecek

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)

Türkiye genelinde konut alanlarının yanı sıra sanayi bölgelerinde de dönüşüm uygulanıyor. Sanayi bölgelerinde modern alanların yanı sıra yeşil alanlar da hayata geçirilecek.

AA’nın aktardığı habere göre, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından sanayi alanında faaliyet gösteren firmaların yeşil dönüşümünü gerçekleştirmek adına çalışma başlatıldı.

DEİK’in Türk firmalarını yeşil dönüşüme hazırlamak için ‘Sanayide Yeşil Dönüşüm’ projesi başlattığını belirten DEİK Türkiye-Avrupa İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Zeynep Bodur Okyay, “Bu proje ile firmalarımızı Yeşil Mutabakat alanındaki gelişmelerden haberdar edip gerekli önlemleri almaları için kendilerine yardımcı olacak bir yol haritası çıkarmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’NİN AVRUPA İÇİN VAZGEÇİLMEZ OLMASINI SAĞLAYABİLİR”

Avrupa Yeşil Mutabakatı projesinin Türk iş dünyasını doğrudan ilgilendirdiğine dikkat çeken Okyay, “Türk iş dünyasının Yeşil Mutabakat düzenlemesine paralel olarak, sanayide yeşil dönüşümü gerçekleştirmesi gerekiyor. Yeşil Mutabakat, bazı riskleri beraberinde getiriyor. Ancak ümitsizliğe kapılmak yerine, yeşil dönüşümün bizleri zorlamasının aslında rekabet gücümüzü ve sürdürülebilirliğimizi daha etkin bir şekilde kullanmamızı sağlayacağına inanıyorum. Döngüsel ekonominin Yeşil Mutabakat’ın kalbinde olduğunu da görerek aslında ödevini iyi yapan Türk iş dünyası, gün geçtikçe daha da önemli hale gelerek küresel tedarik zincirinde Türkiye’nin Avrupa için vazgeçilmez olmasını sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

Türk firmalarının yeşil dönüşüme hazırlamak için söz konusu projenin hayata geçirildiğini belirten Okyay, bu proje sayesinde Yeşil Mutabakat alanındaki gelişmelerden bilgi sahibi olabileceklerini dile getirdi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)
Denizli Oto Ekspertiz