Türkiye genelinde son bir senede kiralar ciddi seviyede artış gösterdi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Türkiye genelinde son bir senede kiralar ciddi seviyede artış gösterdi

Türkiye genelinde son bir senede kiralar ciddi seviyede artış gösterdi

Türkiye genelindeki satılık konut ve kiralık konut piyasası hakkında değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, satılık konut fiyatlarının ortalama yüzde 29 oranında, kiraların ise ortalama yüzde 17 arttığını dile getirdi.

Ortalama fiyatlardan bahseden Özelmacıklı, “Türkiye genelinde kira fiyat ortalaması son bir yılda metrekare başına 9,26-TL’den 11,18-TL’ye çıkarak yüzde 17,43 seviyesinde artış gösterdi. Satılık fiyat ortalaması ise son bir yılda metrekare başına 2 bin 187-TL’den, 2 bin 839-TL’ye yükseldi. Satışlardaki fiyat artışı ise yüzde 29,12 seviyesinde yaşandı” diye konuştu.

EN FAZLA ARTIŞ AYDIN’DA

Satılık konut fiyatlarında en fazla fiyat artışının Aydın’da olduğunu belirten Özelmacıklı, “Aydın’da son bir yılda konut fiyatları yaklaşık yüzde 60 artış gösterdi. Aydın’ı yüzde 50’ye yakın artışlar gösteren Muğla, Batman, Ardahan, Urfa, Çankırı, Tunceli ve Mardin takip etti. Konut fiyatları Balıkesir ve Antalya’da yüzde 40, İstanbul ve İzmir’de yüzde 30 arttı” ifadelerini kullandı.

KİRALIK PİYASASINDA SON DURUM

Konut kiralarının son bir yılda kira artışının bazı illerde yüzde 70’lere kadar artış gösterdiğine dikkat çeken Özelmacıklı, “Örneğin Karaman’da artış oranı yüzde 70’lere yaklaştı. Artışlarda Karaman’ı yüzde 60 ile Mersin, yüzde 50 ile Afyon ve Diyarbakır, yüzde 45 ile Nevşehir, yaklaşık yüzde 40 ile Tekirdağ, Giresun ve İstanbul takip etti. Ankara’da artış yüzde 27 olurken, İzmir’de de yüzde 25 oldu. Kira artışlarının yaklaşık son bir yılda sadece yüzde 1 değişim gösterdiği iller ise Zonguldak, Trabzon, Sivas, Kütahya, Karabük, Elazığ, Ağrı, Edirne ve Eskişehir oldu” şeklinde konuştu.

Üniversitelerin açılmasının bazı illerde ve özellikle büyükşehirlerde kira artışlarının devam edeceğini belirten Özelmacıklı, “Kentsel dönüşüm, evliliklerdeki hareketlilik ve yine öğrencilerin barınma telaşının başlaması ile kiralardaki artışın süreceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Türkiye genelinde son bir senede kiralar ciddi seviyede artış gösterdi