Türkiye Hazır Beton Birliği'nin Ocak 2021 dönemine ait raporu yayınlandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

Türkiye Hazır Beton Birliği’nin Ocak 2021 dönemine ait raporu yayınlandı

Türkiye Hazır Beton Birliği'nin Ocak 2021 dönemine ait raporu yayınlandı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıklanan ve sektörün son durumunu ortaya koyan Hazır Beton Endeksi’nin Ocak 2021 sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

Endekse göre, normalleşme adımlarından sonraki süreçte uzun zamandır eşik değerin üzerinde seyreden faaliyet endeksinde bir miktar gerileme meydana geldi. Güven endeksi ise Haziran ayındaki seviyesine ulaşarak uzun zamandan sonra ilk kez eşik değerin üzerine çıktı. Beklenti Endeksi de 2020 Haziran ayındaki en yüksek değerine gelerek önemli bir yükseliş gösterdi.

Geçen yılın aynı dönemine göre beklenti endeksinde büyük artış dikkat çekti. Bu dönemde güven endeksi de yükseliş kaydetti. Faaliyet endeksinde ise geçen yıla göre düşük oranda bir gerileme görüldü. Rapora göre, işlerdeki mevsimsel yavaşlamaya rağmen sektörün hem beklentisi toparlandı hem de bunun ötesinde duyulan güven düzeyi oldukça yükseldi.

“2021 YILI ÜMİT VADEDİYOR”

Hazır Beton Endeksi’nin Ocak 2021 sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Ocak ayı raporumuz, geçen yılın aynı ayına kıyasla inşaat sektörünün beklentisinde hissedilebilir bir artış yaşandığını ve sektörde güvenin de yükseldiğini ortaya koymuştur” diye konuştu.

2021 yılı beklentilerini de dile getiren Işık, “Konut fiyatlarında gerçekleşen 2020 yılındaki ciddi artış, inşaat maliyetlerindeki yüzde 23’lük yükselme, yüksek faiz neticesinde ipotekli satışlardaki azalma ve mevcut konut stokunun fazla olması gibi etkenlere rağmen sektördeki beklenti ve güven düzeylerinin yüksekliği, 2021 yılı için ümit vadetmektedir” ifadelerini kullandı.

Türkiye Hazır Beton Birliği'nin Ocak 2021 dönemine ait raporu yayınlandı
Denizli Oto Ekspertiz