Türkiye İMSAD tarafından Haziran ayı sektör raporu açıklandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlakİnşaat

Türkiye İMSAD tarafından Haziran ayı sektör raporu açıklandı

Türkiye İMSAD tarafından Haziran ayı sektör raporu açıklandı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay açıklanan ve sektörün son durumunu kamuoyu ile paylaşan Türkiye İMSAD Sektör Raporu’nun Haziran 2021 dönemi sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

Rapora göre, inşaat malzemeleri sanayi üretiminin Nisan 2021’de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 67.2 yükseldi. 2021’in ilk 4 ayında ise 2020’nin aynı dönemine göre üretim artışı yüzde 29.7 seviyesinde görüldü.

2021 yılının ilk yarısında iç pazarda inşaat malzemelerine rağbetin göreceli olarak beklentileri aştığı, devam eden işler ve yenileme çalışmalarının talebi hareketlendirdiği belirtildi.

ALT SEKTÖRLER DE OLUMLU ETKİLENDİ

Söz konusu rapora göre, 2021 Ocak-Nisan arası dönemde tüm alt sektörlerin üretim değeri yüksek oranlarda artış gösterdi. En yüksek üretim artışı yüzde 69.7 ile tuğla ve kiremit sektöründe gerçekleşti. Kilit ve donamım eşyası üretimi yüzde 62.2, demir çelik radyatör üretimi yüzde 53.1 ve seramik sağlık gereçleri üretimi yüzde 51.8 arttı. Isıtma ve soğutma donanımları üretimi yüzde 43.1, çimento ve betondan eşyalar üretimi yüzde 41.8, yalıtımlı kablolar üretimi ise yüzde 41.1 büyüdü.

YILIN İKİNCİ YARISINA DAİR BEKLENTİLER

Türkiye İMSAD Haziran 2021 dönemi raporunda, yılın ikinci yarısına dair inşaat malzemeleri sanayisini şekillendirecek bazı unsurlar belirlendi. Konut alanında alınan Yeni Yapı ruhsatlarının gelecek adına ümit verdiği belirtildi. Ülke genelinde yenileme ve güçlendirme faaliyetleri yılın geri kalanında da canlı kalmaya devam edeceği bekleniyor. Öte yandan yükselen inşaat maliyetleri de yeni başlangıçları sınırlamaya devam edeceği ifade edildi.

Türkiye İMSAD tarafından Haziran ayı sektör raporu açıklandı.