Türkiye İMSAD tarafından Mayıs ayına ait sektör raporu yayınlandı | intHaber.com
Güncelİnşaat

Türkiye İMSAD tarafından Mayıs ayına ait sektör raporu yayınlandı

Türkiye İMSAD tarafından Mayıs ayına ait sektör raporu yayınlandı

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından hazırlanan ‘Mayıs 2021 Sektör Raporu’ kamuoyu ile paylaşıldı.

Raporda, Türkiye ekonomisinin 2020 yılı üçüncü çeyreğinde yüzde 6.3 ve son çeyreğinde yüzde 5.9 büyüdükten sonra 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7’lik büyüme yakaladığı belirtildi. Böylelikle Türkiye ekonomisinin salgın sonrası yeni dönemde son üç çeyrektir yüksek büyüme hızlarına ulaştığı belirtildi.

Sanayi sektörü ise 2020 yılı üçüncü çeyreğinde yüzde 7.3, dördüncü çeyreğinde yüzde 10.3, 2021 yılı ilk çeyreğinde de yüzde 11.7 büyüme gösterirken sanayideki büyümenin arkasında büyük ölçüde inşaat malzemeleri sanayisi yer aldığı kaydedildi.

YÜZDE 17’LİK BÜYÜME

Rapora göre, 2020’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 17.1, son çeyreğinde yüzde 19, 2021 yılının ilk çeyreğinde ise yüzde 17 büyüyen inşaat malzemeleri sanayisi, son üç çeyrek dönemdir sanayinin ortalama büyümesinin üzerinde büyüme gerçekleştirdi.

İnşaat malzemeleri sanayisinde geçen yıl pandemi etkisiyle yaşanan düşüşten sonra üretimde 10 aydır yükseliş görülüyor. Özellikle ihracatın destek verdiği üretim artışı son üç çeyrektir çift haneli olarak yaşandı. Dış talebin yıl sonuna kadar devam etmesi ve iç talebin de artması halinde yıl sonuna kadar inşaat malzemelerinde sanayinin yüzde 20’e ulaşması bekleniyor. İnşaat malzemeleri sanayisindeki büyümenin ülke ekonomisini de katkı vermesi beklendiği ifade edildi.

İnşaat malzemeleri sanayisinde en yüksek üretim artışı ise 71.5 ile tuğla ve kiremit sektöründe görüldü. Çimento ve betondan eşya üretimi 36,8 büyüme gerçekleştirdi. Seramik kaplama malzemeleri üretimi yüzde 29.3, demir çelik radyatör üretimi yüzde 29,1, ısıtma ve soğutma donanımları üretimi yüzde 28.6 ve seramik sağlık gereçleri üretimi ise yüzde 27.6 büyüme görüldü.

Türkiye İMSAD tarafından Mayıs ayına ait sektör raporu yayınlandı