Türkiye, konut fiyat artışlarında tekrar zirvede yer aldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Türkiye, konut fiyat artışlarında tekrar zirvede yer aldı

Türkiye, konut fiyat artışlarında tekrar zirvede yer aldı

Koronavirüs pandemisinde Türkiye genelinde konut fiyatları ciddi seviyelerde artış gösterdi. Bu dönem içerisinde dünyada en yüksek konut fiyat artışları Türkiye’de görüldü.

Sözcü’de yer alan habere göre, Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından Avrupa ülkelerindeki konut ve kira artışlarına dair veriler açıklandı.

Açıklanan verilere göre, 2020 yılının ikinci çeyreğinden 2021’in ikinci çeyreğine kadar geçen zamanda Türkiye’de konut fiyatları yüzde 29.2 oranında artış yaşandı.

Bu dönemde Avrupa Birliği’nde konut fiyat artış ortalaması yüzde 7.3 oranında, Avro Bölgesi’nde ise yüzde 6.8 oranında görüldü.

AVRUPA ÜLKELERİNDE YAŞANAN ARTIŞLAR

EuroStat verilerine göre, listede Türkiye’nin ardından yüzde 16.1 oranında fiyat artışıyla Estonya yer aldı. Bu ülkeyi yüzde 15.6 ile Danimarka ve yüzde 14.5 ile Çekya takip etti.

Avrupa’nın diğer ülkelerine bakıldığında Almanya’da konut fiyatlarının yüzde 10.9 oranında, Fransa’da yüzde 5.7 oranında, İspanya’da yüzde 3.3 oranında, İngiltere’de yüzde 2.7 oranında arttığı görüldü.

Söz konusu dönemde Hollanda’da konut fiyatları yüzde 12.8, Macaristan’da yüzde 11.9, İsveç’te yüzde 10.9, Bulgaristan’da yüzde 9.1, Portekiz’de yüzde 6.6, İsviçre’de yüzde 4.7 oranında arttı.

30 ülke içinde ev fiyatlarının azaldığı tek ülke ise yüzde 4.9 oranında düşüş ile Güney Kıbrıs’ta oldu. En düşük artış ise yüzde 0.4 ile İtalya’da görüldü.

Türkiye, konut fiyat artışlarında tekrar zirvede yer aldı