Türkiye konut fiyatı artışında zirvede | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlakİnşaat

Türkiye konut fiyatı artışında zirvede

Türkiye konut fiyatı artışında zirvede

İngiltere merkezli küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank tarafından oluşturulan ‘Global Konut Fiyatları’ raporunun 2020 yılı son çeyrek sonuçları paylaşıldı.

Söz konusu rapor, 56 ülkeyi kapsayacak şekilde oluşturuldu. Raporda 2020 yılının son çeyreğindeki konut fiyat değişimleri ele alındı.

Knight Frank tarafından oluşturulan rapora göre, bu dönemde konut fiyat artışında Türkiye ilk sırada yer aldı. Türkiye’de 2020 yılı son çeyreğinde, bir önceki yıla göre yüzde 30.3 oranında fiyat arttı. Bu dönemde dünyadaki ortalama konut fiyat artışı ise yüzde 5.6 seviyesinde görüldü.

DİĞER ÜLKELERE FARK ATTI

Özellikle 2020 yılının yaz döneminde Türkiye genelinde ciddi seviyelerde konut fiyat artışları yaşanmıştı. Bu dönemde başlatılan tarihi konut kredisi kampanyasıyla gayrimenkul sektöründe hareketli aylar yaşanmıştı. Yaz döneminde başlayan konut fiyat artışlarının dünya geneli seviyesinin üzerine çıktığı görülüyor.

Knight Frank’ın oluşturduğu raporda, konut fiyat artışında yüzde 30.3 ile ilk sırada yer alan Türkiye’yi yüzde 18.6 ile Yeni Zelanda ve yüzde 16 ile Slovakya takip etti. Türkiye’de bu dönemde diğer ülkelerin çok üzerinde fiyat artışı olduğu görüldü.

Raporda dördüncü sırada yüzde 14 ile Rusya yer alırken bu ülkeyi yüzde 13.6 ile Lüksemburg, yüzde 10.9 ile Polonya, yüzde 10.4 ile ABD, yüzde 10.3 ile Peru, yüzde 10.1 ile İsveç, yüzde 10 ile Avusturya, yüzde 9.4 ile Kanada, yüzde 8.5 ile Birleşik Krallık, yüzde 8.4 ile Hollanda, yüzde 7.8 ile Almanya takip etti.

Türkiye konut fiyatı artışında zirvede