Türkiye'de son bir buçuk yıl içinde konut fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı | intHaber.com
EmlakGüncel

Türkiye’de son bir buçuk yıl içinde konut fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı

Türkiye'de son bir buçuk yıl içinde konut fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı
Koronavirüs salgını sürecinde Türkiye genelinde satılık konut fiyatlarında artışlar meydana geldi. Fiyat artışlarının yıllık bazda yüzde 30 ile yüzde 70 arasında olduğu belirtiliyor.

Sözcü’de yer alan habere göre, İstanbul’da bazı bölgelerdeki fiyat artışlarının yüzde 100’lere ulaştığı belirtilirken megakentte sıfır konut fiyatlarının 1 milyon TL seviyesinden başladığı belirtiliyor.

Fiyatlar hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, İstanbul’da konut sahibi olmak isteyenlerin 700-750 bin TL’yi gözden çıkarması gerektiğini belirterek bu bedelin koronavirüs salgınından önce 200 bin ile 500 bin TL arasında değiştiğini dile getirdi.

“ORTA GELİRİN EV SAHİBİ OLMASI ZORLAŞTI”

Konut fiyatları hakkında konuşan Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı ise, “Orta gelirli insanların ev sahibi olması çok zorlaştı. İnşaat maliyetleri bu kadar yükselmişken konut fiyatlarının düşmesi için bir neden de göremiyorum. Türkiye, bir barınma sorununa doğru gidiyor” ifadelerini kullandı.

STOKLAR ERİDİ

İstanbul’da her sene ortalama 250 bin konut satılırken 2021 yaz döneminde 90 bin konut stoku olduğunu belirten Yazıcı, “Kentte şu an en az 200 bin konut stoku olması gerekiyor ki arz ve talep birbiriyle dengeli olsun. Ancak son araştırmamıza göre, İstanbul’da şu anki konut stoku miktarı 90 bin adet. Bu miktar Covid-19 pandemisinin başında 250-300 bin idi. Faiz kampanyasıyla birlikte stoklar eridi. O günden bugüne de fiyatlar artarak bugünlere geldi” şeklinde konuştu.

Gelinen noktada konut fiyatlarının düşmesi için bir gerekçe olmadığını belirten Yazıcı, “Fiyatlar sabit kalırsa avantaj sayarım” diye konuştu.

Türkiye'de son bir buçuk yıl içinde konut fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı