Türkiye'nin gururu Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinin tam kapasiteli açılışı yapıldı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
GüncelSağlık

Türkiye’nin gururu Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinin tam kapasiteli açılışı yapıldı!

İlk etabı 20 Nisan 2020 günü açılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, bugünden itibaren tam kapasiteyle hizmet vermeye başladı.

AA’nın aktardığı habere göre, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılırken Japonya Başbakanı Abe de telekonferans yoluyla törene katıldı.

ULUSLARARASI HİZMET

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hastanenin İstanbul Havalimanı’na yakınlığı ile yabancılara da hizmet edeceğini belirtirken İstanbul’un artık uluslararası bir sağlık merkezi durumuna geldiğinin altını çizdi.

Sağlık sistemlerinin çöktüğü, kamu düzenlerinin yara aldığı bir dönemde Türkiye ve Japonya’nın örnek bir başarı sergilediğini belirten Erdoğan, “Nitekim dün itibari ile günlük vaka sayımızı binin altına düşürdük. Normalleşme ile ilgili adımları atarken de tedbirleri asla elden bırakmıyoruz. 82 ülkeye tıbbi malzeme ve maske yolladık” şeklinde konuştu.

DEV SAĞLIK KOMPLEKSİ

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, 789 bin metrekarelik alan üzerinde hayata geçirildi. 1 milyon 21 bin metrekare kapalı alana sahip hastane, 10 bloktan oluşuyor. Hastanede 456’sı yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 2 bin 682 yatak kapasitesi bulunuyor.

Günde 7 bin hastaya hizmet verebilecek şekilde oluşturulan hastanede 725 poliklinik odası, 3’ü hibrit toplam 90 ameliyathane, günlük 35 bin ayaktan hasta alabilecek ve 500 özellikli ameliyat yapılabilecek kapasite bulunuyor. 2 bin 68 sismik izolatör ile depreme dayanaklı olarak inşa edilen hastanede ayrıca 3 heliport bulunuyor.