İş makineleri ve kum kamyonlarının Salda Gölünde İşi Ne? !. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

İş makineleri ve kum kamyonlarının Salda Gölünde İşi Ne? !.

Türk basının tecrübeli kalemlerinden Melih Aşık,

“Bu kumlar kimi lüks villaların havuz başlarına taşınıyor olmasın?”
iddiasını tartışmaya açtı:

İşte Melih Aşık’ın konuyla ilgili yazısı:

“Bu proje Salda Gölü’nü bitirir, oraya iş makinesi sokulmaz” diye binlerce kez uyarı yapıldı. Eleştirilere karşı “İş makinesi girmeyecek, doğa korunacak” diye söz üstüne söz verildi. 12 Nisan’da koronavirüs bahanesiyle göl çevresine giriş yasaklandı. İki gün sonra gölün çevresinde çalışan iş makineleri ve kum kamyonlarının resimleri internete düştü. Ayak basmanın bile sakıncalı olduğu kumsal iş makinasıyla taranmış, kumlar kamyona yükleniyordu. TOKİ açıklama yaptı:

“Müşavir firma ve sorumlu personel ile ilgili soruşturma başlatılmış olup, sorumlu olan personeller görevlerinden uzaklaştırılmıştır.

Bu talanın baş sorumlusu müteahhittir. Onunla ilgili açıklama var mı? Hayır.

En büyük merakımız… Göl kenarında bir başka yere nakledildiği söylenen kumlar aslında nereye gitti? Gölün bir başka kıyısına taşındığı yolundaki ifadeler bize hiç inandırıcı gelmedi.

Bu kumlar kimi lüks villaların havuz başlarına taşınıyor olmasın?

İyi kum değerli bir şeydir. İtalya’nın Sardunya Adası kıyılarındaki kum, yasalarla korumaya alınmıştır örneğin.

Bu kumu geçen yaz plastik şişelere doldurup kaçırmaya çalışan bir Fransız çift 6 yıl hapis istemiyle yargılandı. Bu kumun internet yoluyla satışa sunulduğunu yazdı gazeteler. Akvaryumlarda kullanılıyormuş genellikle. Salda’nın kumu daha da değerli olmalıdır.”