Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metrosunun açılacağı tarih belli mi? | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metrosunun açılacağı tarih belli mi?

Anadolu yakasındaki önemli metro ağında çalışmalar sürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattında incelemelerde bulundu. Projede 2017 yılında çalışmalar durmuş, 20 Eylül 2019 itibarıyla yeniden başlamıştı.

Ataşehir istasyonunda devam eden çalışmaları denetleyen İBB Başkanı İmamoğlu, tünelde kazı işlemlerini gerçekleştiren TBM (Tunel Boring Machine-Tünel Açma Makinesi) cihazının çalışmasını yerinde izleyerek, “2017’den itibaren durmuş projeydi. Ataşehir’den başlayan Göztepe’nin yoğunluğunu aldığı, aynı zamanda Ümraniye ile buluşan bir hat. Günde 400 bin kapasiteli bir hat olması bekleniyor. Dolayısıyla bu hattın yürümesi gerekiyordu. Arkadaşlarımız bu şantiye ile ilgili kredi girişimlerini yaptılar. 2017’den 2019’a kadar durum bu. Şantiyeyi, o dönemde, 175 milyon Euro’luk bir finansman sağlayarak harekete geçirdik” diye konuştu

İstanbul Anadolu yakası için büyük önem taşıyan söz konusu projede Eylül 2019 dan bu yana yoğun bir çalışma yürütüldüğünü aktaran İmamoğlu, “2 tane TBM çalışıyor. Buradaki TBM’nin performansı, 1 kilometre mesafeye ulaştı. 2 TBM daha devreye girecek Mayıs ve Haziran ayında. Hızlı hareket edeceğiz” şeklinde konuştu.

11 İSTASYON OLACAK

Projenin detayları hakkında bilgiler paylaşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “11 duraklı, yaklaşık 16 kilometre mesafeye ulaşan bir metro hattını devreye alacağız. Niyetimiz, 2022’nin ortalarında bu hattı devreye almak. Az önce Pelin Hanım da söyledi, o da sevindirici; sanırım 2021’in sonuna doğru TBM’lerin işi bitmiş olacak. Diğer inşaat çalışmaları elbette devam edecek. Umarım 2022 yılında, Göztepe Parkı’ndan başlayarak Ümraniye’de sona eren bu yoğun hat üzerinde hizmet veren çok değerli bir metromuzu İstanbullulara hediye etmiş olacağız” ifadelerini kullandı.