Umudum Sendedir vur Leyla Leyla !/ ayakkabıcı Çocuk! | intHaber.com
Güncel

Umudum Sendedir vur Leyla Leyla !/ ayakkabıcı Çocuk!

Dünya ‘da her 5 çocuktan biri çalışmak zorunda bırakılırken, bu çocuklar sağlıklı bir çevreden ve temel özgürlüklerden de mahrum kalmakta, fiziksel, sosyal, kültürel, duygusal ve eğitsel gelişime zarar veren koşullarda çalıştırılmaktadır.
Tüm dünyada 73 milyonu “tehlikeli” işlerde olmak üzere halen 152 milyon çocuk işçi bulunuyor” Türkiye’de çocuk işçiliği ve iş cinayetleri raporuna göre, 2013’ten 2018’in ilk 5 ayına kadar 319 çocuk iş cinayetinde yaşamını yitirdi. Okula gitmeyen çocuklar için haftalık çalışma süresi 54 saat Çocukların yüzde 3,4’ü yaralanmış ya da sakatlanmıştır Çocukların üçte birine işyerinde yemek verilmiyor Yarısından çoğu 400 TL altında bir ücretle çalışıyor.

Türkü ile Özel bilgiler:

Bu türkünün kahramanı olan Leyla’yı bilmediğimiz için seviyesiz şey söyleyen de çıkabiliyor. Urfalı Türkmen Kraliçesi Leyla Zeynep Sultan esir götürüldüğü Roma’da 14 Şubat 274 yılında öldürüldü. Esir tutulduğu sarayda KAFES içine konuldu, ona gardiyan olan Valentin ona saygısından çiçek verdi diye öldürüldü, Leyla Zeynep sultanımız ise aristokratlara krallara küstü, beş dil bildiği halde hiç biriyle konuşmadı, KÜS LEYLA LEYLA sözleri, çünkü oğlu Hasan 8 yaşında, esr götürülürken İstanbul boğazında gözünün önünde denize atılarak öldürüldü, KAFES’in içi onun kanlı gözyaşlarıyla dolardı, inci boncuk onun gözyaşlarıydı. Bu ağıt türkünün parça parça sözleri diğer türkülerdedir. İran’da Horasan türkülerinde de var, Sima Bina söylüyor, Farsça ile karışık söylediği için bazıları onun Kürtçe söylediğini zannediyor. Bu destan kahramanı Leyla’nın adını lütfen kirletmeyin Müslüm Doğan, silin yazdığınızı. Leyla Sultan’ımız Urfa’dan Palmira’ya, Palmira kralı DOĞAN beye gelin gitmişti, yani Mısır’a sultan olmuştu.

Türkülerde onu da duyarsınız. mahiye.com sitemde onu anlatan tarih yazılarım var, eski BengüTürk TVde onu belgelerle anlattım, mayana1950 youtube videolarımda görebilirsiniz.
Leylalı türküler bizim SİTTİ ZEYNEP Türbelerinde ona yaktığımız ağıtlardır. Hatta ona yaptığımız heykellere vahşi Romalılar gelip Meryem ana dediler. Bu tarihi bu düzeyde konuşamadığımız için Leylalı ağıtlara denk düşmeyen kelimelerle buraya yazan çıkabiliyor, ülkem adına Leyla sultan adına, Doğan Beyler adına çok utandım. Videoyu çekip yayına koyan kişiye teşekkür ediyorum. Bu türküyü daha derli toplu söyleyen birini bulur da tam kayıt yaparsanız çok sevinirim. Tüm sözleri ortaya çıkmalı, her kelime onun öyküsünden bir bölümdür.

Bu oğlumuzun MERDİVEN BAŞINDA DUR LEYLA LEYLA demesini hiç boşa atmayın, şu anda benim de siteme koyduğum yağlıboya tablosunda gerçekten merdiven başında sarayın üst katından güneşin doğduğu yöne, Anadolu’ya doğru bakmaktadır. Onunla ilgili opera ve müzikaller bestelenmiştir, Auralina in Palmira operası ile ZENOBİA müzikali ona yapılmıştır. Lütfen kendi ata kahraman analarımızı saygıyla analım. Bakın şu anda yeniden tarihten silinmek üzere üstümüze geliyorlar, hiç şaşırmayın, Leyla Sultanları yaşatmadığımız için kaybetmek üzereyiz. Suriye on yaşatıyor, kağıt parasının üzerinde de resmi var, Sitti Zeynep türbesini de ziyarete açık tutuyor, çünkü o Hz.Hüseyin’in eşi Şehriban Hatun’un da soy ata ninesidir. Ne kadar derinlikli konudur, bilmiyorsunuz, tarihimizi onun için yok sayıyor batılılar. Türküleri yok edemediler, burdan kurtardık. Allah razı olsun bu küçük oğlumuzdan, onu alıp konservatuara koymak lazım, ama maalesef Milli Eğitim de Leyla’yı yok edenlerle paralel işletiliyor, kültürümüze saygı da bitti matematik de, GEZDİĞİ YERDE BİLİM KİTAPLARI DAĞITAN LEYLA SULTAN için türkü söyleyenler onların işine gelmez.

Kaynak:
Mahiye Morgül Müzikolog, Antik Anadolu Tarihçisi, Eğitimci Yazar -Ankara

https://youtu.be/uXNTVgFw5dw