Üniversitelerin açılışa hazırlanmasıyla Eskişehir emlak piyasası hareketlendi | intHaber.com
EmlakGüncel

Üniversitelerin açılışa hazırlanmasıyla Eskişehir emlak piyasası hareketlendi

Üniversitelerin açılışa hazırlanmasıyla Eskişehir emlak piyasası hareketlendi
Koronavirüs salgını nedeniyle üniversiteler bir buçuk yıl boyunca uzaktan eğitim verdi.

Güz dönemiyle birlikte ise yeniden yüz yüze eğitime geçiş planlanıyor. Bu durum haliyle üniversite nüfusunun yoğun olduğu Anadolu şehirlerinin kiralık konut piyasasını hareketlendirdi.

Sabah’ta yer alan habere göre, bu şehirlerden biri olan Eskişehir’de kiralık konut fiyatları, yıllık bazda yüzde 40 oranında artış gösterdi. Şehirde 3 adet üniversite bulunuyor.

Eskişehir kiralık konut piyasasını değerlendiren Eskişehir Emlakçılar Odası Başkanı Gazi Çelik, kiralık konuta olan yüksek talebin fiyatları artırdığını dile getirdi.

FİYATLAR 1500 TL’YE KADAR ÇIKIYOR

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerin geçtiğimiz yıl boş kaldığını hatırlatan Çelik, “Kışın evlerin boş kalması sebebi ile ev sahiplerinin bazı giderleri oluştu. Okulların açılma kararıyla talebin çok olması ev fiyatlarının artmasına sebep oldu. Bütün hazırlıklarımızı yapmamıza rağmen, Eskişehir’de kiralık ev konusunda sorunlar yaşamaya başladık. Bu yıl kiralık ev fiyatlarında yaklaşık yüzde 40 artış meydana geldi. 500-600 liraya verdiğimiz evler, 1000-1500 liraya kadar gidiyor. Yaz sezonuyla birlikte yeni evli çiftler ev tutmak istiyorlar” şeklinde konuştu.

Bazı fırsatçıların bu durumu değerlendirmek istediğine dikkat çeken Çelik, “Bunu bize gelen şikayetlerden de anlıyoruz. Kesinlikle fırsatçılara yüz verip rağbet etmesinler. Mutlaka yetki belgesi olan emlak danışmanı arkadaşlarımıza müracaat etsinler. Böyle dönemlerde internet üzerinden ev kiralaması yapılıyor. Bunun da yetki belgesi olan üyelerimizden yapılmasını tavsiye ediyorum. Çünkü vatandaşlarımız internet üzerinden hiç olmayan bir evi kiralayıp oraya para gönderebiliyorlar ve dolandırılıyorlar” ifadelerini kullandı.

Üniversitelerin açılışa hazırlanmasıyla Eskişehir emlak piyasası hareketlendi