Uzmanlar Uyardı! Tekrar kullanılabilen maskeler, her kullanım sonrası yıkanmalı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Sağlık

Uzmanlar Uyardı! Tekrar kullanılabilen maskeler, her kullanım sonrası yıkanmalı!

Uzmanlar Uyardı! Tekrar kullanılabilen maskeler, her kullanım sonrası yıkanmalı!

Maskeler hayatımıza girdiğinden beri nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili birçok tartışma yapıldı.

Şimdi ise uzmanlar, tekrar kullanılabilen maskelerin her kullanım sonrasında yıkanması; tek kullanımlık maskelerin de kullanıldıktan sonrası atılması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Hayatımıza hızlıca giren maskeler, günlük rutinimizin bir parçası haline geldi. Bir taraftan da gerekli hassasiyeti göstermediğimiz sıradan aksesuarlar olarak algılamaya başladık.

İngiltere’de yapılan bir anket, katılımcıların yalnızca %13’ünün tekrar kullanılabilen maskeleri yeterli sıklıkta ve doğru şekilde yıkadığını; tek kullanımlık maske takanların %56’sının maskeyi birden çok kullandığını ortaya çıkardı.

Plymouth Üniversitesi’nde moleküler mikrobiyoloji dersleri veren Dr. Tina Joshi, tekrar kullanılabilen maskeleri kullananların maskesini her kullanımdan sonra yıkaması gerektiğini, maskelerin giyilir giyilmez kontamine olduğunu söyledi.

Maskenizi her gün değil, her kullanım sonrasında yıkayın

Dünya Sağlık Örgütü kılavuzların atıfta bulunan Dr. Joshi, “Daha da ileri giderek, maskeleri her gün değil, her kullanımdan sonra yıkamayı öneriyorum. Yani evden çıkıp eve döndüğünüzde maskenizi hemen çıkarın, yıkayın ve ellerinizi yıkayın. Maskeyi giydiğinizde virüs bulaşmış olabileceğini hesaba katın.

Kulağa aşırı gelebilir, ancak dışarıda yakın çevrenizde olmayan kişilerle yakın olduğunuzda, maskeye enfekte damlacık yapışıp yapışmadığını bilemezsiniz. Maskenizi her defasında çamaşır makinesine atmanıza gerek yok. Herhangi bir biyolojik deterjan uygundur.

Ben kendi maskemi bulaşık deterjanıyla yıkıyorum, çitiliyorum ve kuruması için asıyorum” diye konuştu.

Joshi tekrar kullanılabilir maskelerde 2 tane edinmeyi, biri yıkanırken diğerinin kullanıma hazır durumda olmasını da önerdi.

Uzmanlar Uyardı! Tekrar kullanılabilen maskeler, her kullanım sonrası yıkanmalı!