Van'da 112 Acil'i arayıp bahane ile izin istediler ama bayram ziyaretine gittiler! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Van’da 112 Acil’i arayıp bahane ile izin istediler ama bayram ziyaretine gittiler!

Van’da akılalmaz bir olay yaşandı. Van Valiliği’nin son dakika açıklamasına göre, bazı kişiler 112 Acil Komuta Merkezi’ni arayarak hastaneye gitmek için izin istediği, ancak hastane yerine akrabalarına bayram ziyareti yaptığı tespit edildi.

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının sürdüğü kentte yaşanan akıl almaz olayın detaylarını aktardı.

Yasak kapsamında kent genelinde gerekli önlemlerin alındığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Sokağa çıkma kısıtlamasında bazı vatandaşlarımızın 112 Acil Komuta Merkezini arayarak hastaneye gitmek için izin istedikleri, ancak hastaneye gitmek yerine akrabalarına bayram ziyareti gerçekleştirdikleri belirlenmiştir. Bu amaçla yoğun bir şekilde arayıp asılsız ihbarda bulunan vatandaşlarımızdan dolayı 112 Acil Komuta Merkezi ihbar hattımız kilitlenmiş durumdadır. Bundan dolayı merkezimize ulaşmak zorunda olan acil tıbbi desteğe ihtiyacı bulunan vatandaşlarımız, 112 Acil Komuta Merkezine ulaşamadığı için ambulans sevki yapılamamakta ve hastalarımız hastaneye sevk edilemediği için mağdur olmaktadır.”

Hayati önem arz eden bu konuda asılsız ihbarlarda bulunarak sistemi kötüye kullanan vatandaşların uyarıldığı açıklamada, başkalarının sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkının gasp edilmemesinin insani bir tutum olduğu vurgulandı.