Virüs sonrası:Üretim ve çalışma şekli yenilenecek, işsizlik artacak ve bazı sektörlerde yerlilik öne çıkacak! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiGüncelSektörel

Virüs sonrası:Üretim ve çalışma şekli yenilenecek, işsizlik artacak ve bazı sektörlerde yerlilik öne çıkacak!

Covid-19 sürecinde ilk kez uzaktan erişimle gerçekleştirilen meclis toplantısı, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) meclis üyelerini dijital ortamda bir araya getirdi. Toplantıda konuşan EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, koronavirüs sonrası yaşanabilecek olası gelişmeleri bir bir anlattı.

Üretim ve çalışma şeklinin yenileneceğini, harcama önceliklerinin değişeceğini, gıda ve ilaç endüstrisi gibi stratejik öneme sahip sektörlerde yerli üretimin ön plana çıkacağını söyledi.

EBSO, Covid -19 salgını nedeniyle Mart ve Nisan ayı meclislerini uzaktan erişimle gerçekleştirdi. EBSO Meclis Başkanı Salih Esen, bu sürecin bir an önce son bulmasını ve yüz yüze yapılan meclis toplantılarının yeniden gerçekleşmesini dilerken, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar  da “Sürece ilk andan itibaren dahil olduk ve Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak gerekli adımları attık, atmaya da devam ediyoruz”  dedi.

OLASI SENARYO
Son aylarda yaşanan gelişmeleri özetleyen ve bu süreçte yaşanabilecek olası gelişmeleri 11 maddeyle anlatan EBSO Başkanı Yorgancılar şunları kaydetti: “
1.Bugünden de tecrübe ettiğimiz gibi üretim ve çalışma şekli yenilenecektir.
Fiziksel toplantılar, eğitim ve tedarik zincirlerinin evden veya uzaktan erişimle yürütüldüğü yeni bir aşamaya geçilerek daha esnek sistemler değerlendirilecek, işe gitme zorunluluğu ve iş seyahatleri azalacaktır.
2.Bu da yeni tüketici ve üretici davranışını hızla yaygınlaştıracaktır. Harcama öncelikleri değişecek, verimlilik ve kalite artacaktır.
3.Başta gıda ve ilaç endüstrisi olmak üzere stratejik öneme sahip sektörlerde yerli üretim öne çıkacaktır.
4.Blockchain, yüz tanıma, veri analitiği gibi algoritmaların ve diğer teknolojik araçların öne çıktığı, robotlar ve yapay zekanın yaygınlaştığı yeni bir yönetişim tarzı hakim olurken, “Algoritmik uluslar” tanımlaması ile tanışacağız.
5.Siber güvenlik kritik önemini daha da artıracak.
6.Salgının ekonomik krizi derinleştirmesi ve dijitalleşmenin yaygınlaşması ile işsizlikte artış olacaktır.
7.Başta çevre olmak üzere sürdürülebilirlik temel hedefler arasında yerini alacaktır.
8.Uluslararası ve bölgesel kuruluşların etkinliği sorgulanacak, mevcutlar dağılırken farklı birliktelikler kurulabilecektir. 
9.ABD’nin, uluslararası liderlik rolü zayıflarken, Çin-Amerikan ilişkilerindeki sorunlar devam edecektir.
10.Dünyanın daha Asya merkezli olması beklenmektedir.
11.Hükümetlerin e-hizmetlerinin kapsamı genişleyecek.”