Yabancı yatırımcılar arasında en fazla konut satın alanlar belli oldu | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Yabancı yatırımcılar arasında en fazla konut satın alanlar belli oldu

Yabancı yatırımcılar arasında en fazla konut satın alanlar belli oldu
Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi nedeniyle Türkiye’de yabancılara konut satışı durgun bir döneme girmişti.

Ancak ülkeler arası seyahatlerin açılması ve normalleşme adımlarıyla 2021 yılının ilk yarısında satışlar yeniden arttı.

2021 yılının Ocak-Haziran arası döneminde Türkiye’de konut satışları 552 bin 810 adet oldu. Bu dönemdeki satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11.5 oranında düştü.

Yılın ilk 6 ayında yabancılara konut satışı ise yıllık bazda yüzde 43.7 oranında artarak 20 bin 448 olarak görüldü. Haziran ayında yabancılara 4 bin 748 adet konut satıldı.

EN FAZLA ALIM YAPAN YABANCILAR

2021 yılının Ocak-Hazirana arası döneminde Türkiye genelinde en fazla konut satın alanların İranlılar olduğu görüldü. Bu dönemde İran vatandaşları, 3 bin 070 adet konut satın aldı.

İranlıları, 3 bin 019 konut satışıyla Iraklılar, bin 759 konut satışıyla Rusya vatandaşları, bin 277 konut satışıyla Afgan vatandaşları takip etti.

İSTANBUL İLK SIRADA

Geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu yılın ilk yarısında da yabancıların konut tercihinde ilk sırada İstanbul yer aldı. Yılın ilk 6 ayında İstanbul’da 10 bin 108 adet konut yabancılara satıldı. Bu şehri, 3 bin 990 adetle Antalya ve bin 276 adet ile Ankara takip etti.

Yabancı yatırımcılar arasında en fazla konut satın alanlar belli oldu