Yabancılara gayrimenkul satışında hedefler büyüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlakİnşaat

Yabancılara gayrimenkul satışında hedefler büyüyor

Yabancılara gayrimenkul satışında hedefler büyüyor
Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği’nin (GİGDER) 1. Olağan Genel Kurulu, geçtiğimiz gün düzenlendi. Genel kurulda yabancılara gayrimenkul satışında 2025 yılı hedefleri açıklandı.

Genel kurulda konuşma yapan GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, 2020’de 6 milyar dolar olarak yapılan yabancıya mülk satış gelirini yıllık 20 milyar dolara ulaşacağına inandıklarını dile getirdi.

YÜZDE 25’LİK ARTIŞ

2021’in Ocak-Mayıs arası dönemde yıllık bazda yabancılara konut satışında yüzde 25’i geçen artıştan bahseden GİGDER Başkanı Akbal, “Bu artış daha yüksek hedeflere ulaşma konusunda bizi cesaretlendirdi. Aşılanmayla toplumsal bağışıklığın kazanılması, uçuş trafiğinin ve turizmdeki performansın kademeli olarak yükselmesi ile uluslararası gayrimenkul satışlarında bu yıl 50 bin adedin üzerine çıkarak yeni bir rekoru görmemiz uzak gözükmüyor” diye konuştu.

4 ANA BAŞLIK BELİRLENDİ

2025’te uluslararası gayrimenkulde 20 milyar dolarlık satış amaçlarını gerçekleştirmek için eylem planlarını 4 ana başlık altında tasarladıklarını belirten Akbal, “Bunlar, ‘gayrimenkul ihracatı ekosisteminin oluşturulması’, ‘etkili tanıtım’, ‘gayrimenkul alım süreçlerinin hızlandırılması’ ve ‘güven sağlayan hukuki hakların temini’ başlıklarını taşıyor” şeklinde konuştu.

Yabancıya gayrimenkul satışına aracılık yapan firmalar için lisansın gerekli olduğuna dikkat çeken Akbal, “Türkiye’de gayrimenkul satın alanların memnuniyet oranı yüzde 83.2 gibi oldukça yüksek bir seviyede. Ülkelerin gayrimenkul satın alırken hangi özelliklerin belirleyici olduğu sorusuna verdiği çoklu yanıtlara göre, İngiltere yüzde 83.3, Ürdün yüzde 62.1 ile gayrimenkulün konumunu önemserken, Irak yüzde 75.7, Almanya yüzde 68, Cezayir yüzde 54.2, İran yüzde 61.5 ile fiyatı önemsiyor” ifadelerini kullandı.

Yabancılara gayrimenkul satışında hedefler büyüyor