Yabancılara konut satışında Antalya, bu sene de tercih noktaları arasında yer alıyor | intHaber.com
Emlakİnşaat

Yabancılara konut satışında Antalya, bu sene de tercih noktaları arasında yer alıyor

Geçtiğimiz günlerde açıklanan Nisan 2021 dönemi konut satış verilerine göre, bu dönemde Türkiye genelinde 95 bin 863 adet konut satıldı.

Nisan ayında şehirler arasında en fazla konut satılan dördüncü şehir Antalya oldu.

Antalya’da Nisan 2021 döneminde toplam 4 bin 429 adet konut satıldı. Bu sonucun geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 141.36 oranında artış yakaladığı görüldü. Geçen yılın Nisan ayında şehirde toplam bin 835 adet konut satılmıştı.

YABANCILARIN İLGİSİ SÜRÜYOR

2021 yılının Ocak-Nisan arası döneminde Türkiye genelinde toplam 13 bin 964 adet konut yabancı yatırımcılara satıldı. Yabancılara satışta pandeminin olumsuz etkileri görülmeye devam edilse de son aylarda artış ivmesi de dikkat çekiyor. Yaz döneminde ise ülkeler arası normalleşme adımlarıyla satışların artması bekleniyor.

Yılın ilk 4 aylık döneminde Antalya, İstanbul’dan sonra yabancılara en fazla konut satılan şehir oldu. Bu dönemde Antalya’da 2 bin 743 adet konut yabancılara satıldı.

Nisan 2021 döneminde ise Antalya’da yabancılara konut satışı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 385 oranında artarak 859 olarak görüldü.

YÜZDE 72’Sİ İKİNCİ EL OLDU

Nisan 2021 döneminde Antalya genelinde yapılan konut satışlarından bin 214’ü sıfır konut olarak, 3 bin 215’i ise ikinci el konut olarak görüldü. İkinci el konut satışları, toplam satışların yüzde 72.59’unu oluşturdu.

Bu dönemde Antalya’da gerçekleşen konut satışları, Türkiye genelindeki toplam satıştan yüzde 4.62 oranında pay sahibi oldu.

bu sene de tercih noktaları arasında yer alıyor