Yabancılara konut satışında en yüksek Kasım ayı sonucuna ulaşıldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Yabancılara konut satışında en yüksek Kasım ayı sonucuna ulaşıldı

Yabancılara konut satışında en yüksek Kasım ayı sonucuna ulaşıldı

Konut kredisi faizlerinin yüksek seviyelerde olduğu dönemlerde sektöre adeta can veren yabancılara konut satışları, son dönemlerdeki artış ivmesini sürdürdü.

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını döneminde Mart ayından itibaren düşüşe giren yabancılara konut satışları, Temmuz ayıyla birlikte normalleşme adımları sonrası yükseliş ivmesine girmişti.

Kasım 2020 döneminde ise tüm zamanların en yüksek Kasım ayı sonucu elde edildi. Bu dönemde yabancılara konut satışı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24.4 oranında artışla 4 bin 962 adet oldu.

IRAKLILAR YENİDEN ZİRVEDE

Kasım ayında Türkiye’de konut yatırımı yapan yabancılar arasında ilk sırada 876 konut ile Irak vatandaşları yer aldı. Onları sırasıyla 860 konut ile İranlılar, 434 konut ile Rusya vatandaşları, 203 konut ile Afganistanlılar ve 202 konut ile Kuveyt vatandaşları takip etti.

Bu dönemde şehirler arasında 2 bin 443 ile en fazla İstanbul’da yabancılara konut satıldı. İstanbul’u, 893 konut satışıyla Antalya, 297 konut satışıyla Ankara, 182 konut satışıyla Yalova ve 174 konut satışıyla Bursa izledi.

YIL SONUNDA BEKLENTİ 41 BİN SEVİYESİ

Yabancılara konut satış rakamları hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, 2020 yılı sonunda yabancılara konut satışında koronavirüs salgınına rağmen 41 bin rakamına çıkmayı öngördüklerini belirtti.

Geçen yılın sonunda elde edilen 45 bin 483 adetlik rekor satış seviyesinin altında kalacaklarını ifade eden Durbakayım, bu duruma rağmen önemli bir rakamı göreceklerini ve bunun bir başarı olduğu düşüncesini paylaştı.

Gurbetçilerin Türkiye genelindeki konut yatırımlarından da bahseden Durbakayım, “Ayrıca başta Almanya olmak üzere Avrupa’da yaşayan ve çifte vatandaşlık taşıyan hemşehrilerimizin döviz kurunun avantajından yararlanarak satın aldıkları konut sayısı, yabancılara gerçekleştirilen yıllık toplam satışlarından da fazla. Bu da sektörümüz adına çok önemli” diye konuştu.

Denizli Oto Ekspertiz