Yabancılara konut satışında İranlılar öne çıktı | intHaber.com
Emlakİnşaat

Yabancılara konut satışında İranlılar öne çıktı

Son dönemlerde Türkiye genelinde yabancılara konut satışı artış gösterirken özellikle konut kredisi faizlerinin yüksek olduğu 2019 yılında, sektör açısından yabancı yatırımcılara yapılan satışlar büyük önem taşıyordu.


AA’nın aktardığı habere göre, İranlıların Türkiye genelindeki konut alımları 2020 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 97 oranında artış göstererek 946’dan bin 864’e yükseldi. Yılın ilk çeyreğinde yabancılara yapılan konut satışları ise yüzde 13.9 artışla 11 bin 68’e yükseldi.

Türkiye’de yabancılara yapılan konut satış istatistiklerinin açıklandığı 2015 yılından bu yana ilk sırayı 57 ay Iraklılar, 3 ay Suudi Arabistan vatandaşları aldı. Bu listedeki liderlik aradan geçen 61 aydan sonra ilk defa İranlıların oldu.

“IRAK HEGEMONYASI KIRILDI”

Yabancılara yapılan konut satış rakamlarını değerlendiren Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, Şubat ayında yabancıya konut satışında bir ilk yaşandığını, İranlıların Iraklıları ilk kez geçtiğini belirterek bu durumun Mart ayında da sürdüğünü ifade etti.

İranlı yatırımcıların Iraklıların hegemonyasını kırdığını belirten Akbal, “İran ve ABD arasındaki siyasi ve askeri gerginlik salgın dönemi öncesine kadar tavan yapmıştı. Söz konusu gerginlik İranlıların Türkiye’ye olan ilgisini pekiştirmiş durumda. Yaptığımız görüşmelerde bunu dile getiriyorlar. Onlar için Türkiye bölgedeki en önemli ve güvenli limanlardan. Kültürel olarak da Türkiye’yi kendilerine yakın hissediyorlar. Bu yüzden de yurt dışı yatırımlarında Türkiye’yi ilk sıraya koyuyorlar” şeklinde konuştu.

“SALGIN SONRASI DÖNEMDE RAKAMLAR ARTACAK”

Babacan Holding Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Babacan ise İranlı yatırımcıların özellikle bitmiş ya da inşaat halindeki projelerine ciddi ilgi gösterdiğini aktardı.

Türkiye’de yatırım yapanların kazançlı yatırım yaptığı bilincinin hızla artığına dikkat çeken Babacan, “Hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı fırsatını kullananlar hem de yatırım yapmak isteyenler için Türkiye çok önemli bir pazar ve güvenilirliğini de her geçen gün daha da çok kanıtlıyor. Şu anda yaşamakta olduğumuz küresel salgının etkileri azaldıkça ve sınır geçişlerine izin verilmeye başlandığında bunun etkisini daha da çok göreceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.