Yabancılara konut satışında yıllık bazda büyük artış yakalandı | intHaber.com
Emlakİnşaat

Yabancılara konut satışında yıllık bazda büyük artış yakalandı

Yabancılara konut satışında yıllık bazda büyük artış yakalandı

Nisan 2021 dönemine ait açıklanan konut satış rakamlarına göre, bu dönemde 4 bin 077 adet konut yabancılara satıldı.

Yabancılara konut satışı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 416.1 oranında arttı.

Bu dönemde yabancılar en çok İstanbul’dan konut satın aldı. İstanbul’da 2 bin 009 konut satılırken bu şehri, sırasıyla 859 konut satışıyla Antalya, 228 konut satışıyla Ankara, 197 konut satışıyla Mersin ve 131 konut satışıyla Bursa takip etti.

YABANCILARA SATIŞTA HEDEF 10 MİLYAR DOLAR

Konut satış rakamları hakkında değerlendirmelerde bulunan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, “Hükümetimiz tarafından ilan edilen 17 günlük tam kapanma sürecinde vaka sayılarının günden güne azalışına şahit olmaktayız. Böyle giderse en başta sağlık olmak üzere bu bekleyişin mükafatını ülkece alacağımıza inanıyoruz. Özellikle bayram sonrasında satışların daha da artacağını düşünüyoruz. Özellikle turizm sezonunun da açılmasıyla çok sayıda sektöre can suyu olacak bir sürece girmekteyiz. Aşılamaların kademeli olarak yapılması, vaka sayılarındaki azalış ve ülkeler arası seyahat kısıtlamasının ortadan kalkmasıyla birlikte, sektörde yabancı yatırımcı trafiği oluşması kaçınılmaz olacaktır” ifadelerini kullandı.

Yabancılara konut satışında 5.5 milyar dolara ulaşan satış gelirini 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Elmas, “Uzun vadede ise 20 milyar dolarlık rakamlar ülkemiz için hiç uzak hedefler değil. Yabancıya konut satışında sadece son 3 yılda 15 milyar dolar, son 6 yılda ise 25 milyar dolar döviz geliri elde ettik. Bugünkü mevcut durumda yaklaşık 100 ülke vatandaşına konut satmaktayız ve buna rağmen rakamlar daha çok düşük seviyelerde. Bu konudaki gayretimizi hükümetimizle birlikte büyüteceğiz” diye konuştu.

Yabancılara konut satışında yıllık bazda büyük artış yakalandı